| Polinco a întrebat:

Aș vrea să-mi iau mănușile astea de box: https://www.sportvision.ro/......v30-black. Am 80 de kg și mi-ar trebui mărimea 12oz. Oare dacă îmi iau mărimea 14oz are ceva? Eu vreau să fie mai mari(mai bonchoase, unflate).

1 răspuns:
| AnastasiaK a răspuns:

Poti sa-ti iei si de 16oz. Marimea aia tine mai mult de greutate decat de "marime" in sine. E adevarat ca cele mai mari sunt un pic mai voluminoase, dar in functie de modele, poti sa gasesti manusi de 12oz de la o firma de aceeasi dimensiune cu unele de 16oz de la alta firma si sa difere doar greutatea. Ca sa-ti faci o idee, sportivii (exceptie categoria grea) lupta in ring cu 10oz, iar la antrenament folosesc 14-16oz. Tabelul ala de marimi pe care il gasesti pe diverse site-uri e doar orientativ, marimea pe care ti-ar recomanda-o orice antrenor va fi intotdeauna marimea cu care te simti tu bine.