| Denis123456 a întrebat:

Salut TPU,as vrea sa stiu,ce as putea face pentru a-mi creste masa musculara acasa,fara sala,fara haltere si etc,dau funn
da, si un regim sanatos care m-ar ajuta la la dezvoltarea masei musculare

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Masa musculara acasa = aberatie de copii mici si firavi care vor sa ramana firavi

| Denis123456 explică (pentru Cosmin86):

La 16 ani nu stiu daca pot zice ca is copil.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Denis123456):

Serios? La 16 ani conduci masina? La 16 ani ai drept de semnatura?

Pana la 18 ani esti copil...

| AnastasiaK a răspuns:

Hmmm...ce ai putea face sa cresti masa musculara acasa fara tot ce ai zis tu? Nimic! Hai sa nu fiu prea dura si sa-ti zic cum functioneaza totusi: Pentru a creste forta/masa musculara ai nevoie sa cresti greutatea cu care executi exercitiile. Tu poti face asta si acasa intr-un fel sau altul, insa foarte putin. De exemplu, daca deja faci flotari corecte, poti trece la anumite variatii (flotari in maini sa zicem), dar chiar si asa, greutatea maxima cu care vei putea lucra tu va fi cea a corpului tau, asa ca inevitabil ajungi destul de repede intr-un punct din care nu mai ai cum sa avansezi. In fine, poti sa incepi cu exercitii calistenice (cauta pe net ca gasesti destule), dar, repet, nu o sa ajungi departe.

Cat despre alimentatie: surplus caloric, 1, 5-2g proteine/kg corp...astea sunt general valabile, restul si le cam stabileste fiecare in parte in functie de preferinte. Bineinteles ca nu orice alegere este si una corecta, dar mi se pare mai ok sa te documentezi tu putin ca nu mori, decat sa-ti faca altcineva un plan de alimentatie.

| spinnerMD a răspuns:

Sa te antrenezi
sa maninci sanatos

pentru mai multe sfaturi
cauta pe YouTube Ceva gen : cum sa cresti in masa musculara
sper ca te-am ajutat