| AjutoameniipeTPU a întrebat:

Salut TPU. Cam in cat timp se vad rezultatele daca folosesti gantere? Pentru muschi.

Răspuns Câştigător
| CosmiiiiinN a răspuns:

Salut! In primul rand ar trebui sa lucrezi de placere si sa ai o competitie cu tine, sa fii mai bun decat ai fost in trecut, nu cu altcineva. Tin sa ii contrazic pe cei din comentarii, cu un program de antrenament bun, o dieta buna si rest time, se vor vedea rezultatele indiferent daca lucrezi la sala sau acasa. Procesul explicat pe scurt, este urmatorul: lucrezi muschii, provoci microleziuni, muschii se refac mai puternici si mai mari. Atata timp cat provoci microleziunile, muschii tai nu tin cont daca i-ai lucrat la sala sau acasa laughing Muschii se refac in 48-72 ore si de fapt muschii cresc in perioada de pauza, rest time, nu imediat dupa antrenament. Documenteaza-te legat de fitness, despre alimentatie si vei avea rezultate frumoase si intr-un timp cat mai scurt.
Ca sa iti fac un rezumat legat si de dieta, daca ai in plan sa slabesti trebuie sa arzi mai multe calorii decat consumi si daca vrei sa pui pe tine kilograme, trebuie sa consumi mai multe calorii decat arzi. Nu te sfatuiesc sa iei suplimente proteice, pentru ca mai mult ca sigur nu ai nevoie, proteinele le poti lua natural din alimente, iar suplimentele sunt folosite de cei care participa la competitii sau nu au posibilitatea de a isi lua aportul de proteine. E recomandat sa consumi in jur de 2g de proteina pe kilogram (exemplu, ai 70 de kg, trebuie sa consumi 140g de proteine). Tine cont de asemenea si ca nu poti digera mai mult de 30-40g de proteina deodata.
Ca un final, focuseaza-te pe executia cat mai corecta si nu pe greutate, lucreaza pana la epuizare, dar nu exagera, opreste-te cand simti ca nu mai poti (mai bine opresti repetarile sau setul decat sa te accidentezi, ridici cu muschii nu cu orgoliul), fa pauze intre seturi, fa-ti un program de antrenament corect, o dieta corecta si rezultatele vor aparea cu timpul. Citeste mult, uita-te la videoclipuri informative pe YouTube, multi care "trag de fiare" merg la sala si baga doar brate, fara pic de informatie si fara sa stie macar ce grupe de muschi lucreaza, sperand sa creasca in masa musculara. Nu fi unul din eiwinking

| DonEnnioSalieri a răspuns (pentru CosmiiiiinN):

laughing suplimentele din proteina sunt luate de cei care merg la concursuri, suplimentele? )) ba tu gandesti?

| CosmiiiiinN a răspuns (pentru DonEnnioSalieri):

Da, gandesc, e supliment, stii ce inseamna supliment? laughing De ce ai cumpara asa ceva cand ai in oua toti aminoacizii esentiali si ai disponibilitatea sa iti gatesti?

| DonEnnioSalieri a răspuns (pentru CosmiiiiinN):

Daca nu participi la competitii inseamna ca nu ai nevoie de a suplimenta?
crezi tu ca poti lua totul, absolut totul din alimentatie? happy
pentru cultura mea, nu, nu stiu ce inseamna supliment desi le consum, explica-mi

| CosmiiiiinN a răspuns (pentru DonEnnioSalieri):

Daca nu participi la competitii si poti sa ai posibilitatea sa iti iei aportul de proteine dintr-o alimentatie buna, nu, n-ai nevoie de toate prafurile overpriced. Da, poti sa iei tot din alimentatie, suplimentele proteice au proteina in sine extrasa. Nu mai stau sa explic nimic pentru ca n-are sens, in loc sa ti-o arzi cu ironii proaste, documenteaza-te si nu mai da banii pe rahaturi laughing

| raMLesS a răspuns (pentru CosmiiiiinN):

Ce sa-ti iei din alimente varule, tu ai vazut ca 1kg de piept de pui e 35 de lei? laughing Daca faci calculul, la un momendat ai sa vezi ca iesi mai bine cu pudra proteica decat daca ti-ai lua proteinele strict din mancare... plus ca pudra aia o poti folosii la gatit, faci prajituri, clatite proteice, shake-uri, si multe altele.
Pai ca sa mananci zilnic 3000+ de kcal si sa-ti iei 160g proteina strict din mancare, inseamna sa mananci de 5-6 ori pe zi si ajungi sa cheltui lejer 800 de lei pe luna laughing Ce student/elev isi permite sa faca asta daca ai lui nu au o situatie financiara buna? Asa cu 4-500 de lei ti-ai luat 4, 5kg de pudra si folosind 30-60 de grame pe zi te ajunge lejer vreo 3-5 luni de zile + ca nu cred ca o folosesti chiar zilnic.

13 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Acasa? Putin probabil sa se vada ceva vreodata. Ai sanase mai mari sa se vada ceva daca slabesti. La sala, in functie de cat esti de gras si ce program/dieta ai o sa se vada in 3-6 luni.

| raMLesS a răspuns (pentru RoCkKiD):

Cand va aud pe astia cu "acasa?" mor... ii mai si descurajati
Exista calistenice in caz ca nu ai auzit, greutatea propriului corp e mai mult decat suficienta in a atinge un corp cu adevarat estetic... sa nu mai spun daca mai implementezi si greutati pe care le poti folosii la chalistenice, o sa fie suficient.

| RoCkKiD a răspuns (pentru raMLesS):

Sa stabilim de unde incepem. Omul vrea "sa se vada" si are la dispozitie niste gantere, cel mai probabil pana in 5Kg. Asta e premisa de la care pornim.

Nu zic ca nu merge cu calisthenics, ca in teorie e posibil, dar ca sa faci teoria aia practica e cale lunga. De la inceput putem zice ca daca vrei "sa se vada" calisthenics nu e strategia cea mai buna, din mai multe motive. In primul rand pentru ca trebuie mult mai multe cunostinte ca sa faci calisthenics eficient decat daca te duci la sala unde inveti putina tehnica, trebuie sa stii ce exercitiu alegi si cum il executi ca sa activezi o anumita grupa de muschi. Apoi, e un mit ca nu ai nevoie decat de greuatea corpului, trebuie o bara, un scaun rezistent, un pat nu prea inalt si spatiu sa te poti intinde..multi oameni nu au. si nu in ultimul rand, e destul de greu sa cresti volumul cu greutatea corpului, poti sa cresti numarul de repetitii pana la un punct, dupa faci cardio.

Si cel mai simplu e sa cauti pe net influenkeri cu calisthenics, arata bine, dar nu vezi nu stiu cata masa. In apararea lor majoritatea sunt foarte slabi deci si asta ii ajuta sa arate mai bine.

Daca intreba daca se poate sa te simti mai bine facand exercitii acasa, eram primul care ii zicem sa se apuce de ieri. Dar daca vrea sa se vada...ghinion, are sanse mai mari daca slabeste.

| raMLesS a răspuns (pentru RoCkKiD):

Pentru chalistenics ai nevoie de o investitie minima.
2 bari pentru dips(200 de lei), elastice de rezistenta (120lei), un ghiozdan(100-150 lei unul bun si rezistent), 2 gantere cauciucate (200-300lei poa' sa fie si de 15kg pe mana, in total 30kg, si de 20kg pe mana in total 40kg si se incadreaza in pret, plus ca sunt reglabile), si de o bara pentru tractiuni (daca esti baiat destept iti faci singur sau mergi intr-un parc, daca nu, cumperi una de 400-700 lei )

La final cu 700-1400 de lei(poate nici atat), te-ai ales cu un set de echipamente pe care le ai toata viata si o sa poti progresa mereu, ca pana ajungi tu sa faci 5 seturi a 12 repetari cu 40kg in spate cu pauza de 1 minut intre seturi e cale lunga laughing... la fel si cu flotarile/dips-urile, sa nu mai spun daca mai bagi si elasticele in ecuatie.
Chalistenicele cu greutati sunt accesibile oricui.
Mi se pare aiurea pentru cei care fac doar sala ca in ciuda faptului ca sunt puternici si arata bine, nu-s in stare sa faca un amarat de muscle up laughing Eu zic ca e mai efectiv asupra fortei sa controlezi grip-ul, timpii si miscarea in sine (repetari pe negativ de exemplu), decat sa mai adaugi greutate in plus si doar atat.

| RoCkKiD a răspuns (pentru raMLesS):

Ai zis 700-1400 lei de parca toti au banii astia, unii oameni traiesc din banii aia o luna. Au sanase mai mari sa scaoata 100 de lei pe luna pentru un abonament la ceva sala mai modesta. Ideea e ca pentru ce vrea omul, ce dotari are si ce cunostinte are, nu o sa obtina ce isi doreste acasa.

| raMLesS a răspuns (pentru RoCkKiD):

100x12 = 1200 de leix2 ani = 2400 de lei
diferenta de vreo 1000+ lei iar rezultatele ar fi in proportie de 90% la fel.
Daca nu-ti permiti, faci cu greutatea corpului o perioada pana te inveti cu miscarile si pana cand reusesti sa strangi niste bani.
Si nu cred ca mai gasesti tu in ziua de azi sali cu 100 de lei abonamentul, majoritatea is 150 lei +

Răspuns utilizator avertizat
| SigmaisHeisenberg a răspuns:

Salut! In doi timpi si trei mișcări