| Zuzumilk26 a întrebat:

Care bicicletă sa o cumpăr?
Cross GRX 9 SAU Cross Fusion?

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cred ca pinioanele sunt mai importante decat furca. Aceasta de pe urma o poti schimba mai usor si mai ieftin.
Deci alege dupa cele mai bune pinioane si schimbatoare.
Dar n-ai gasit cursa de 100mm? Amandoua sunt de 80mm.

| Zuzumilk26 explică (pentru anonimg):

Eu m-am uitat pe Youtube si am vazut ca Cross ii buna la pretul ei.

| NLS a răspuns (pentru anonimg):

Sunt tare curios unde vezi tu curse de 80
Ca se poate bloca si la 80 e altceva.
DAR e de 100
https://www.srsuntour.com/products/fork/XCT30-6258.html

https://www.srsuntour.com/products/fork/XCM-6237.html

| anonimg a răspuns (pentru NLS):

Păi imaginile pe care mi le-ai dat tu nu sunt de la cele două biciclete prezentate în întrebare.

| anonimg a răspuns:

Sfatul meu este alegi CROSS Fusion man, pentru ca are schimbator Alivio.

| NLS a răspuns:

Ce an de productie?
ce marime a rotii?

| NLS a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Sunt foarte asemanatoare, difera fix 5 chestii intre ele (furca, angrenaj, schimbator pinioane, manete schimbator, si cauciucuri)

LE: am gresit, Alivio e superior ambelor, se trage din Deore.
Si ar mai fi furca, unde din cate am citit, cea de pe Fusion e mai rezistenta.

Deci, Fusion.

Marimea cadrului e aceeasi, a furcii la fel, geometria pare identica, deci ca si geometrie sunt ferm convins ca nu o sa observi diferente.
Nu le am desigur pe niciuna, pentru ati putea garanta ca se vor conduce perfect.
LA pretul acesta nu te poti astepta sa primesti prea mult.
Exista si MTB-uri de 3000 euro care nu se pupa cu stilul tau de condus, chiar am avut vara trecuta ocazia sa ma urc pe una.