Întrebare recomandată | alexionut45 a întrebat:

ce exercitii trebuie sa fac pentru a defini pieptul, bratele si abdomenul?

13 răspunsuri:
| Q69 a răspuns:

Pentru definire se fac aceleasi exercitii ca si pentru masa musculara
doar ca pentru definire se fac serii si repetari multe cu greutati relativ mici

| Cosmin86 a răspuns:

Pai ai ce sa definesti? laughing

Definire faci si tu dupa 3-4 ani de masa

| hibrid112 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai dreptate Cosmin dar nu e musai eu am facut sala cat sa am un corp lucrat nu-mi place acel gen de barbat sifonier dulap cum vrei s-o iei e mai dragu mai micut si definithappy(parerea mea)

| Cosmin86 a răspuns (pentru hibrid112):

Definire = arderea grasimii care acopera muschiul

faci 2 chestii :

- alergi dupa fiecare antrenament cu greutati ( sau in zile separate in care faci doar alergat sau alt tip de cardio )
- alimentatie : bogata in proteine si saraca in graismi si carbo ( altfel dai jos si din muschi odata cu grasime )

Antrenamentul de forta ramane EXACT LA FEL.

Uite :
http://www.cristianmargarit.ro/2011/02/antrenament/masa-vs-definire

| cristi1505 a răspuns:

Ca sa ai ce defini trebuie sa ai masa musculara mai intai.Nu ai masa musculara nu definesti nimic ca nu ai ce.
Pentru definire fa repetari multe cu greutate mica(nu 1 kg!).

| cristi1505 a răspuns (pentru cristi1505):

Si ai grija la alimentatie!

| Retardatus9000 a răspuns:

laughingFii atent aici nu asculta tot ce zic ceilalti pentru ca ei isi bat joc de sanatatea ta...nu facea asta in primul rand pentru Piept Brate Spate Abdomen cel mai potrivit e sa faci flotari fii atent:
-prima oara faci cate flotari poti dimineata daca poti 1 cum faceam eu acum 2 anibig grin faci si dimineata si seara cate 1 flotare poti mai mult de 1 faci atata pana te inveti sa faci maxim 20.
eu fac 40 acum si faceam 1laughing asa am facut piept si detotate chiar si picioare dar mai faceam si abdomene si toate celelalte dar nu e necesar doar 1 pe saptamana dar flotari zilnic
-trebuie sati lichidezi corpul bea cat mai multa apa poti dar fii atent nu depasi de 2-2.5 Litri
-mananca cat mai mult, ai grija la alimentati >fara chips'uri si sucuri cu acid<
-mananca regulat maxim dimineata, dupa-amiaza si seara nu manca mai mult de 3 mese o sa te ingrasi
-faci flotari in mod constant adica cat mai des pe zi...din 3 in 3 pe zi cum ar fi azi 3 maine 6 pai'maine 9 intelegi? pana ajungi 20-25/
Asa vei face piept si toate cele necesare daca vr si cu aparate du-te la o sala.nu uita mananca cat mai mult.big grin absurd big grin

| alexionut45 explică (pentru Retardatus9000):

Multumesc oricum cu flotarile sunt invatat fac 60 din primawinking

| Darvyl a răspuns:

Pentru definire se fac aceleasi exercitii ca si pentru masa musculara.

| AnnyLovx a răspuns:

Tractiuni

| bengalezu999 a răspuns:

Laba pentru brate

| Claudiu922 a răspuns:

Cu greutati mici, fa multe repetariwinking

| Nickname1890 a răspuns (pentru Claudiu922):

Sa faci tu asa...

Daca vrei sa definesti trebuie sa alergi. NU exista practic definire a muschiului... muschiul este muschi, si nu este definit sau nedefinit, el este la fel tot timpul. Doar ca de cele mai multe ori este acoperit de un strat de grasime, de aceea nu se vede bine, nu ii se vad striatiile etc. Ca sa "definesti" trebuie sa dai jos grasimea, iar grasimea o dai jos cu dieta si antrenament cardio, lung si de intensitate medie spre scazuta.