| mihai4000 a întrebat:

ce parere aveti despre creatina vreau avantaje si dezavantaje, cel mai bun primeste funda!

15 răspunsuri:
| EneCristian a răspuns:

Pai creatina retine apa in muschi si creste randamentul si de asemenea umfla muschi cum se spune insa dupa ce nu o mai ei efectul dispare

| Cosmin86 a răspuns (pentru EneCristian):

Serios? efectul dispare dupa ce nu mai iei?

Ai folosit TU si ai observat asta?

| EneCristian a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu si mai multi amici carola li s-a intamplat la fel excepti sunt doar cand masa musculara ramane dar atunci nu a fost efectul creatinei dar da efectul dispare

| Cosmin86 a răspuns (pentru EneCristian):

Toti sportivii ( vorbim de aia profesionisti acum ) folosesc creatina in perioada de masa musculara.

Apoi in perioada de definire ( inainte de concurs ), nu mai folosesc.

Nu ar fi stupid sa dispara efectul FIX INAINTE DE CONCURS?

Mai documenteaza-te. Efectul NU dispare, tu oricum consumi in continuare creatina ( din carne + corpul tau produce creatina zilnic ).

| EneCristian a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu tie tiam mai explicat odata omule dar clar nu sti o ti ca tine creatina in exces asa cum o iei la TINE OM NORMAL Nu sportiv de performanta te umfla si dupa aia te va dezumfla intro anumita masura da ei au masa musculara la fel la maximum lor atins ai inteles? ei nu mai folosesc estetic ci doar pentru a beneficia de un pic mai mult efort. E o mare diferenta nu ma lua cu documenteazate si concursurile pun pret pe altceva da nu mai barai omu aiurea daca nu sti despre ce se vorbeste.

| Cosmin86 a răspuns (pentru EneCristian):

Poate intre timp inveti sa pui si o cratima. eventual sa si scrii corect.

Super, un analfabet imi da explicatii... genial.

| Cosmin4Fit a răspuns:

Acea apa retinuta in muschi imbunatateste sinteza proteica. Se va elimina normal prin transpiratie si alte procese.

Cu alte cuvinte, muschii tai se vor dezvolta mai bine daca iei creatina, este de monstrat stiintific.

Singurul efect care dispare cand nu mai iei creatina este rezistenta crescuta. Muschii nu iti vor scadea neaparat cand nu mai iei creatina daca tu continui sa te antrenezi.

ATPul, sau energia folosita ca sa iti misti muschii se va epuiza dupa un timp, dupa care nu vei mai putea efectiv sa mai ridici greutatea. Creatina mareste numarul de ATP stocat si vei putea sa ridici mai mult timp inainte sa te epuizezi, imbunatatindu-ti performantele.

Cat despre efecte negative, studiile nu au confirmat inca nimic, dar se pare ca multi sunt ingrijorati ca ar putea fi probleme cu rinichii. Ca sa treci peste asta e bine sa bei multa apa, deoarece deja o parte va fi retinuta.

Ceea ce e sigur este ca daca nu o iei, nu ai ce pati de la ea happy

E decizia ta, dar nu te baza doar pe ce zicem noi aici, mai cauta informatii, eventual cere sfatul unui medic inainte.

Bafta!

| mihai4000 explică (pentru Cosmin4Fit):

Din cat m-am informat eu sunt si efecte negative, cum ar fi: disconfort intestinal, absortie redusa si ficat marit, acum nu stiu sigur despre chelire

| florynmondialul a răspuns (pentru mihai4000):

Ce discomfort? Ce ficat marit? Tu ai studiat niste mentiuni adevarate cu privire la acest supliment administrat CORECT?
In cadrul unui studiu mai multi oameni au primit 5gr de creatina zilnic timp de 3ANI si nu au patit absolut nimic! nici macar un discomfort...

| Cosmin4Fit a răspuns (pentru mihai4000):

Mihai, efectele astea negative variaza de la persoana la persoana. Variaza de asemenea de la produs la produs. Poti testa sa vezi daca iti apar astfel de efecte. Daca da, atunci opreste administrarea de creatina.

| JohnnyBi a răspuns (pentru florynmondialul):

Nu e chiar asa. eu in ianuarie 2015 m-am apucat sa iau creatina 5g/zi plecand de la 1.22 creatinina serica. la sfarsitul lui martie am facut din nou analize si mi-a iesit creatinina serica 1.79 (valoarea maxima admisa ca normala e 1.20-1.30 in functie de laborator si reactivi). din discutiile cu doctorul endocrinolog luand alimentatia mea cap coada la puricat am aflat problema. mancand multa proteina animala luam aprox 2g doar din alimentatie, cat mai produce si corpul, mai bagam 5 din supliment si mi-am atacat rinichii.

creatina trebuie luata cu cap. daca ai predispozitie la probleme cu ficatul/rinichii nu e o idee buna. din martie m-am lasat de creatina pana in decembrie 2015. iar analize facute creatinina serica 0.97. m-am apucat sa iau de data asta cam 4g + lamaie (nu stiu de ce, dar prietenii mei cu ani experienta zic ca lamaia combate creatinina serica). acum astept martie sa vad daca e adevarat. alimentatia fiind la fel ca anul trecut, antrenamentul difera.

ideea este: creatina afecteaza corpul pe termen lung prin cresterea creatininei serice. daca lamaia este o solutie, asta voi afla doar incercand. + creatina creste sansa la acid uric iesit din parametri normali.

si nu vorbesc din reviste de pe net, ci din viata mea proprie. creatina luata prost poate duce la probleme GRAVE la rinichi. si cand zic prost nu ma refer la 10g/zi, ci la doza normala...

| florynmondialul a răspuns (pentru JohnnyBi):

Se poate sa se intample ceea ce ai zis tu! Dar si eu iti zic din propria experienta pe care am avut-o si o am cu acest supliment ca nu am patit absolut nimic! si asta poate si la un kg de carne pe zi (in mare parte alba ce-i drept)! Asta bineinteles rezultand din analize! dar cum ziceam se poate.

| mihai4000 explică (pentru florynmondialul):

Arata-mi si mie acel studiu!