| Alx_Alex_1997_iSTs a întrebat:

Ce ziceti de programul asta? Luni Piept + triceps Marti Picioare Miercuri Spate JOi PIept Vineri Umeri + trapez Sambata biceps.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu mai fa impins si declinat si culcat, lucreaza aceeasi zona din piept, alege una singura. Si la fel, un singur tip de fluturari.

Eu recomand : impins culcat ( 4 serii ), impins inclinat ( 4 serii ), fluturari orizontal ( 4 serii ), ATAT.

Alimentatia e foarte ok. Lipsesc grasimile sanatoase ( nuci, migdale, etc. ), le poti lua in loc de omleta de la 9 seara.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu personal fac acasa zinic genoflexiuni, flotari, tractiuni, diferite excertiti cu gantere vreo 5 de fiecare, acuma din cate stiu eu muschi abdomenului mereu sunt lucrati si cand stai practic nu trebuie sai chinui
din cate stiu eu muschi au nevoie de odihna si proteine si de intensitate mai mult decat de durata de efort moderat, conteaza cate kg ai inaltime etc
sfatul meu fa pauze lasa sa se odihneasca fara proteine nu are ce sa creasca practic muschi sunt apa, proteine atat

| Cosmin86 a răspuns:

Pare ok, dar de ce piept de 2 ori? Care e ideea?

Si te antrenezi prea des. O sa cresti foarte putin cu atat de putina odihna.

| Alx_Alex_1997_iSTs explică (pentru Cosmin86):

Pai atunci mut bicepsu cu spatele xd
Pieptu e o grupa mai deficitara pentru mine si deasta.De ce nu e bine daca o trag de 2 ori pentru ca mi se pare prea putin daca trag decat odata.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alx_Alex_1997_iSTs):

Daca ti se pare prea putin, inseamna ca nu faci bine.

muschii nu cresc atunci cand ii lucrezi, ci in perioada de odihna. OCupa-te de piept IN AFARA SALII, prin odihna + mancare cu multe proteine.

1. cum antrenezi acum pieptul?
2. cate mese ai pe zi? si cam ce mananci?

| Alx_Alex_1997_iSTs explică (pentru Cosmin86):

Pai impins culcat( 1x10 1x 8 1x8 1x6) plan inclinat tot 4 serii plan declinat 3 serii fluturi la plan inclinat 4 serii fluturi normal 4 serii
Mese am doar 4 pentru ca, cat timp sunt la scoala (6 7 ore) de la 8 9 pana la 2 3 nu am cum decat sa iau proteine dar deocamdata nu mi-am luat.Deci dim la 7:30 sau 8:30 depinde cand incep orele 2 oua fierte 250 ml iaurt cu 50 60 g fulgi ovaz. la 2 sau 3 (tot asa depinde cand vin de la liceu) 100-150 gr orez fiert cu 150 200 g piept de pui cu jum de ora inainte de antrenament imi fac o salata de fructe dupa antrenament pe la 6 6 jum 150 200 gr piept de pui sau muschi de vita cu cartofi fierti si salata(spanac+ salata verde, rosii, castraveti) pe la 9 9 jum ori o omleta din 3-4 albusuri + 2 galbenusuri ori ce mai e prin casa. Iar inainte de culcare cam pe la 10 jum 11 400 ml lapte.

| Alx_Alex_1997_iSTs explică (pentru Cosmin86):

PS: Daca iau glutamina nu pot sa fac de 2 ori? PT ca am inteles ca glutamina ajuta la refacerea muschilor.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alx_Alex_1997_iSTs):

Nu, fa tot 1 data. Daca vrei sa faci de 2 ori, atunci un antrenament e greu si celalalt foarte usor ( unde scazi greutatile cu 50 % ), asa fac si profesionistii.

Corpul tau oricum produce glutamina si fara sa iei, e un aminoacid NEESENTIAL ( adica il produce si corpul tau lejer ).

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alx_Alex_1997_iSTs):

Nu mai fa impins si declinat si culcat, lucreaza aceeasi zona din piept, alege una singura. Si la fel, un singur tip de fluturari.

Eu recomand : impins culcat ( 4 serii ), impins inclinat ( 4 serii ), fluturari orizontal ( 4 serii ), ATAT.

Alimentatia e foarte ok. Lipsesc grasimile sanatoase ( nuci, migdale, etc. ), le poti lua in loc de omleta de la 9 seara.

| valyvali00 a răspuns:

Da e binisor dar ar trebui si abdomenul daca vrei tu

| Alx_Alex_1997_iSTs explică (pentru valyvali00):

Abdomenu nu l-am pus dar il trag aproape in fiecare zi xD

| valyvali00 a răspuns:

E ok