| Cătălin_Tomyboy_1996 a întrebat:

Cu ocazia acestei frumoase vacante de vara, vreau sa ma apuc de sala 2 luni!
Vreau sa stiu ce as putea lua sa cresc repede si de unde?
Steroizi, proteine, orice..
Multumesc!

5 răspunsuri:
| mOBSCENE a răspuns:

Ai de gand sa faci sala 2 luni si apoi gata? Mai bine nu te apuca deloc.
Stii macar ce sunt steroizii? Ca de luat sunt sigura ca nu ai habar cum. Pe langa faptul ca sunt costisitori, daca ai arunca un ochi macar la 2-3 articole despre stero, ai vedea cate riscuri sunt, mai ales daca ii iei de-a droanga.
Vrei in doua luni rezultate pe care altii poate le au in 2 ani.
Observ ca esti nascut in '96 ca si mine, de altfel, si ma mira naivitatea ta, avand in vedere ca ai facut/faci 18 ani anul asta.
O perioada de masa, in care alimentatia ta corespunde acestui scop (+antrenamentele) poate dura si 12 saptamani. In 2 luni nu faci mai nimic, avand in vedere ca perioada de masa trebuie urmata de una de definire, in care sa elimini eventualul surplus de grasime.
Nu pot sa te ajut cu sfaturi pentru ce vrei tu, seteaza-ti un obiectiv REALIST si abia apoi revino cu alta intrebare.
O zi buna!

| Cătălin_Tomyboy_1996 explică (pentru mOBSCENE):

Nu am de gand sa ma opresc dupa 2 luni happy. Dar totusi vreau sa se cunoasca cevawinking.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cătălin_Tomyboy_1996):

Atunci trage 1 an fara pauza, daca vrei sa se cunoasca "ceva".

Daca vrei sa se cunoasca "ca lumea" atunci 3-4 ani.

In 2 luni nici nu inveti sa te antrenezi sau sa te alimentezi.

| Pangarus a răspuns:

Daca faci pentru prima data sala, trebuie sa vorbesti cu antrenorul, o sa-ti arate un program pentru incepatori pentru toate grupele musculare. Poti sa-ti cumperi batoane proteice sau bauturi, dar nu ai cum sa devii un pachet de muschi in 2 luni.