Întrebare recomandată | Alex54679 a întrebat:

Daca consum creatina si beau si cafea sau ceva care contine cofeina, efectele creatinei vor fi anulate? Adica am inteles ca daca bei cafea sau orice contine cofeina o sa iau degeaba creatina, deoarece nu va mai avea efect, este adevarat?

Răspuns Câştigător
| CarcotasulVesel a răspuns:

"Cu alte cuvinte, acest studiu demonstreaza ca numai dozele mari de cafeina pot interfera cu efectele benefice ale creatinei, in timp ce o ceasca de cafea sau un pahar de Cola nu are acest efect!"

Adica, scrie mai sus in articol: "3-4 cani mari de cafea sau 10-30 pahare de bautura racoritoare cu cafeina".

Bei 4 cani de cafea sau 10-30 de pahare de cola? happy

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Unde ai vazut asa ceva? Arata si mie articolul, sa vad si eu ce studii are cel care l-a scris.

| Alex54679 explică (pentru Cosmin86):

Http://doctor.info.ro/creatina_si_cafeina.html, parca aici era. L-am citit mai demult.

| Alex54679 explică (pentru CarcotasulVesel):

Beau cola, adica ziua beau 2-3 litri de apa, iar apoi seara si cand ma mai trezesc noaptea beau doar cola. Ar putea sa afecteze efectele creatinei? Ce ar fi daca as bea mai multa apa si aceeasi cantitate de suc adica 1 litru- 1, 5 litri. Ar mai afecta? Sau ar fi mai bine sa nu mai beau cola cat timp iau creatina?

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Alex54679):

Scoate virgula de dupa link, bot-ul TPU o include in link si apoi capeti pagina inexistenta, pentru ca nu exista cu virgula dupa, iar cine nu isi da seama nu poate intra pe link si crede ca e gresit link-ul

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Alex54679):

"Cu alte cuvinte, acest studiu demonstreaza ca numai dozele mari de cafeina pot interfera cu efectele benefice ale creatinei, in timp ce o ceasca de cafea sau un pahar de Cola nu are acest efect!"

Adica, scrie mai sus in articol: "3-4 cani mari de cafea sau 10-30 pahare de bautura racoritoare cu cafeina".

Bei 4 cani de cafea sau 10-30 de pahare de cola? happy