| Hoca_Raul_2000 a întrebat:

Daca fac exercitii de intindere in fiecare zi timp de 2 luni, as reusi sa ma mai inalt? Tin sa mentionez faptul ca am 17 ani si 1, 64! Rog seriozitate! Dau fundalaughing

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Eu îți recomand un consult la ortoped, că s-ar putea sa ai cartilajele închise. Ortopedul parcă are niste aparate speciale de întindere. Du-te acolo, crede-mă, poți lua trimitere de la medicul de familie și nu plătești nimic.

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

O sa te inalti si fara exercitii de intindere, inaltimea e determinata genetic.

Nu prea o poti influenta. Dar exercitiile alea o sa te ajute sa ai o mobilitate mai buna.

| thefortgod a răspuns:

Eu am 17 ani si am 1, 74 si mi se pare ca sunt scund?

| Violleta2022 a răspuns:

Exercitiile de intindere nu ajuta la nimic, nici daca le faci 2 luni si nici daca le faci 2 ani.
Cand ai intrat in adolescenta trebuia sa te fii apucat de un sport, ca sa-ti stimuleze cresterea, pentru ca acum, este un pic cam tarziu pentru tine.
Apoi, mai este mostenirea genetica de la parinti, care iti influenteaza crsterea.

| RAY a răspuns:

Intre 60%-80% din inaltime este genetic, iar mancarea conteaza in primi 3 ani de viata, desi apoi numai conteaza nimic, in concluzie nu te va inalta sunt povesti