| Krocodilu a întrebat:

de cam o luna m-am apucat de sala pentru a slabi, am un program de cam 4 zile pe staptamana, din care una e de cardio si inca trei de forta ( la sfarsitul fiecarui antrenament de forta fac si 10-15 minute de bicicleta, e bine? sa faci si stepper?)
Azi m-am hotarat sa am grija si la alimentatie si am inceput sa folosesc my fitness pal, ar trebui sa ajung cam la 1800 de calorii, problema e ca depasesc numarul acceptat de grasimi, asta din cauza sandwich-urilor cu salam si cascaval. Am cateva intrebari:
1.Cu ce as putea face sandwich-urile sau ce as putea manca la scoala?
2.Ce alimente slabe in grasimi imi recomandati?
3.Voi ce mancati intr-o zi obisnuita?

Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Legumele nu au grasimi si sunt slabe calorice. Mai au si apa, vitamine, minerale, fibre in ele si iti dau senzatia de satietate. Insa intr-adevar, la scoala, servici, e cam nasol sa mergi cu salata sau legumele la aburi dupa tine. Incearca sandviciuri cu telemea slaba, nu cascaval, fara mezeluri, pune-ti felii de ardei/gogosar sa-i dai un gust. Batoane sau shakeuri proteice, insa nu prea tin de foame. Covrigei integrali, o bana cu iaurt, un mar ca gustare.
Daca ai grasime si urmaresti s-o elimini/sa slabesti fa macar 2 zile de cardio pe saptamana.

3 răspunsuri:
| Perfectshoter a răspuns:

Uite daca faci cardio pastreaza limita daca alergi la rezistenta nu vei slabi ci alearga la viteza de exemplu:60 metri in 30 secunde pe scurt nu alerga la distanta dar la viteza si in timp scurt.
2. Poti face sanwich-urile din tofu o sursa incredibila de proteine sau poti minca batoane proteice.
Maninca cam 4-6 mese pe zi.
Dar nu te satura ci cand simti ca mai vrei sar ai mincat destul. Tias putea zice cateva retete de sandwich dietic dar o sa pierzi bani mai multi pe alimente.Asa ca succes la slabire.

| sosoi112 a răspuns:

Si eu sunt tot la inceput ti-as recomanda ca la inceput pana te formezi sa mergi mai des nu doar 3 zile sala si 1 cardio la faza cu sandwich-urile si eu aveam tendinte sa imi fac seara tarziu dar incerca sa te abtii chiar daca iti e foame, poti trai si fara in rest mananca ce mancai si inainte numai ca incearca sa te feresti de grasimi si de tot ceea ce iti mai cumperi pe langa gen dulciuri si mananca doar cat este nevoie pana nu mai simti ca iti mai este foame nu te forta sa termini tot "ca asa zice mama" laughing

| Krocodilu explică (pentru sosoi112):

Apreciez ca ai raspuns, dar nu am spus ca nu ma pot abtine din a manca tarziu in noapte sau in a ma feri de grasimi, dar nu stiu ce tipuri de mancare ar trebui sa mananc mai des si care sa contina putine calorii, in schimb cu antrenmentele incerc sa merg mai des, dar nu reusesc tot timpul.