| Adrian1555 a întrebat:

Salut TPU
De ce multa lume se vaita ca nu poate sa isi ia necesarul de proteine din mancare?
De ex.
Eu azi la pranz o sa mananc:
200G piept de pui la gratar
Omleta din 2 oua
160G sunca praga
100g paine alba
Si toate astea au undeva la 90-100G proteine
25Grasime
60Carbo
Si undeva la 800-1000kcall
E ok?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E cam mult prajeala. Si nici un fruct sau leguma (din care trebuie sa mananci minim 5 pe zi). Si intrebarea grea e ce mananci maine, avand in vedere ca gratar ar trebui sa mananci cel mult o data la 3 zile, mezeluri (gen sunca de Praga) mai rar, iar prajeala (omleta maxim o data pe saptamana)

| darrio2007 a răspuns:

Poate ca unii nu au prea multe posibilitati.

Bula
| Bula a răspuns:

Problema de baza este ca, muschii creierului nu se dezvolta cu pastile de proteine din reclamele TV. tongue
Daca vrei sa te dezvolti sanatos, traieste-ti si viata sanatos!
Vezi, ce mananca un om de la tara, care-si cultiva singur alimentele si are puterea taurului.
Merge la doctor doar daca are nevoie de adeverinta medicala sau pateste un accident mai grav.

| xerxes1 a răspuns:

Fibre 0.
Sunca de Praga contine niste chestii care nu le-as numi calorii:
actat de sodiu, caragenan, guma de guar, guma de xantan, trifosfati, eritorbat de sodiu, monoglutamat de sodiu, nitrit de sodiu, carmine.
As evita ouale din comert facute de niste gaini chinuite in spatii mai mici decat o coala A4, unde stau inghesuite pe plasa de sirma si nu vad toata viata lumina naturala. Sint hranite cu vitamine sintetice si medicamente, iar hrana lor contine adesea coloranti si furaje modificate genetic.
Si despre piept gasesti destule chestii interesante daca cauti.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Pâinea n-are ce cauta, daca tot vrei pâine iti poti face singur, se numeste pâinea lui ezekiel. Plus tot ce a zis xerxes1, bine 2 oua. nu-ti fac probleme. Cate astfel de mese mai mănânci pe lângă asta? Daca ai 50-70kg e relativ simplu si usor, dar când ajungi pe la 90-120 si vrei definire, hehhappy. Pune pret pe mâncarea reala, halca de carne, slaninuta curata, fa rost de oua de la cineva cunoscut de la țară (cu toate ca găinile sunt crescute tot cu aceleași furaje din industrie sau daca nu cauta oua din magazine care au prima cifră 0 sau maxim 1). Baga mult peste si bine inteles fructe, legume, oleaginoase etc.

| DennisW a răspuns:

Nu am auzit vreodata ca cineva sa nu isi poata lua necesarul de proteine din alimentatie. Nu in Romania, cel putin.
Ca nu isi poate asigura necesarul de minerale, vitamine, asta e cu totul altceva.