| Ch0co a întrebat:

De ce sport ai nevoie sa ajungi in UFC? Box, kick box, arte martiale, k-1, etc? Sunt nou la chestii de genul si intreb mai mult de curiozitate. happy

10 răspunsuri:
| PumpkinDoll a răspuns:

Cam toate alea de le-ai enumerat mai sus, plus inca alte cateva stiluri.MMA-MixedMartialArts,UFC-UltimateFightersChampionship

| AnastasiaK a răspuns (pentru PumpkinDoll):

La UFC e doar MMA... Nu te-ai uitat niciodata la vreun meci din cadrul UFC, nu-i asa? happy

| PumpkinDoll a răspuns (pentru AnastasiaK):

Nuuuu,dar de unde, nu stiam ca-i doar MMA.Credeam ca esti obligat sa folosesti karateKyokushin.Pai asta i-am spus si eu, ca sa ajungi in ufc trebuie sa fi luptator de MMA, nu doar sa folosesti box si atat, sau doar taekwondo.Trebuia sa stii mai multe, ca d'aia ii spune MMA-MixedMartialArts. Sper ca intelegi ce am vrut sa zic, nu sa te bati folosindu-le separat de ele, sa te folosesti de toate stilurile in cusca.Nu stiu ce ai inteles tu

| AnastasiaK a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Din raspunsul tau se intelegea ca ar fi o competitie mixta pentru ca ai zis ca ai nevoie de toate sporturile enumerate in intrebare, mai ales ca intrebarea include si k1 care chiar n-are treaba. laughing Acum ca ai clarificat, e ok.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru AnastasiaK):

N-ai inteles, las-o balta.

| AnastasiaK a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Eu sau tu? Oricum in ultimul raspuns nu te-am mai contrazis (desi as fi putut, dar nu-mi place sa ma leg de chestii minore), deci nu vad de unde nemultumirea.

| Ursulet2019 a răspuns:

Buna! Pentru a ajunge la UFC trebuie sa fii bun, indiferent de stilul de arte martiale pe care il practici trebuie sa ai rezultate, sa fii un bun psiholog si sa intelegi principiile tehnicilor-ceea ce conteaza defalt in artele martiale. In plus-la un club de a.m.(arte martiale) ai mai multe discipline(box, kickbox, jiu-jitsu, karate, krav maga etc.)-atentie)-nu toate, ci doar cateva. Oricum ar fi baza in absolut toate a.m. este aceeasi-doar in cazul in care avansezi inveti particularitatile fiecareia. In principiu fie ca ai facut doar box, fie ca ai facut doar karate, fie ca ai facut doar kempo-daca ai un nivel avansat ajungi si la UFC. Ajungi unde vrei tu-doar daca esti bun. Si nu uita:ordine, disciplina si apoi progres-oricunde. Os!

| Deuteronomul a răspuns:

In principiu ai nevoie de MMA.(arte martiale mixte)
Iti recomand sa incepi cu boxul, intr-un an poti sa fii chiar bunicel.
Dupa du-te la kickboxing/muay thai, ca sa inveti sa dai kickuri si sa castigi mobilitate.Nu ar trebui sa iti ia mai mult decat la box.
Ultima chestie ar fi wrestling, pentru takedownuri.
SAAAAU poti pur si simplu sa cauti o sala de MMA la tine si sa te inscrii. Nu te speria cand iti iei un pumn in nas, pentru ca oricum nu ai sa castigi prima data. Mie mi-a luat cam 3 luni pana sa castig la amicale pe bune.

| Ganea155483 a răspuns:

MMA

| Ganea155483 a răspuns:

MMA poate mă ști sunt Nicolae Negumereanu am intrat în 2016 în UFC și în 2014 m-am apucat de MMA și după doi ani și jumătate am primit contractul de la UFC ajungând să mă cunosc cu Khabib, McGregor, Oliveira, Tony Ferguson și mulți alți îți doresc tot binele și sa ajungi în UFC cat mai repede sa ne cunoaștem campionule happy OS