| Tyberiu2000 a întrebat:

De ceva vreme merg la karate.E bine, nu prea am probleme mai puțin într-o privință. Când e vorba de tehnici de picior nu pot lovi la nivelul capului sau la nivel Jodan cum am înțeles că se spune.Cum aș putea să fac ca să pot lovi mai sus? Aș dori niște răspunsuri mai concrete fără videoclipuri sau site-uri și să nu spuneți să las lucrurile să decurgă în ferul lor.!

Răspuns Câştigător
| BulaNNN a răspuns:

Salut Tyberiu! Pentru a putea lovi la cap cu piciorul, trebuie sa faci exercitii de acest gen. Incearca sa lovesti zilnic de vreo 15-20 de ori cu piciorul, cat de sus poti. Pentru a vedea rezultatele, poti sa-ti faci o linie cu creionul pe usa din camera, sau unde vrei tu, si ai sa vezi ca o sa lovesti din ce in ce mai sus. Inca un exercitiu util, ar fi sa faci sfoara. Cand ai tu timp, pune-te si fa sfoara si incearca sa stai acolo si sa te balansezi un pic ( 10-15 secunde ). Sfoara o poti face de 2 ori pe zi. O data sa o faci la pranz si odata seara. Ai sa vezi ca o sa poti sa te indoi din ce in ce mai mult.