| danielnikolas99 a întrebat:

Deci, am 19 ani si as vrea sa cresc in masa musculara. Fara sala.
Ma intereseaza cand ar trebui sa fac exercitiile (la ce ora din zi), de cate ori pe saptamana si ce dieta sa tin.
Tin sa mentionez ca am 1, 87 m si 65 de kg.
Cam slab...
Astept raspunsurile voastre.
Va multumesc! ♥

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce ai acasa? Ai macar un MINIM, adica: bara de tractiuni, paralele pentru dips, suport pentru genuflexiuni, haltera de 2.2 metri cu discuri, gantere reglabile?

| Fxsol a răspuns:

Du-te la sală o să ai rezultate mai rapide. No pain no gain!

| MoonJumper45 a răspuns:

E greu să pui masă musculară fără a folosi greutăți, pe lângă tracțiunile la bară, pe care le pot face oricine acasă, poți face exerciții în care să folosești propriul corp și greutate sa. Sunt o mulțime, dar nu o să ai rezultate foarte rapide și proeminente. Pentru abdomen, de exemplu, poti face ridicarea trunchiului din culcat, ridicarea umerilor si a capului din aceeasi pozitie, făcând exerciții cu picioarele cam din toate pozițiile, etc. Dacă vrei să îți dezvolți brațele ar fi bine să folosești măcar sticle cu apă sau alte greutăți comode de ținut în mâini. Sunt practic ca și exercițiile de încălzire.
Referitor la dietă, ar trebui să mănânci mai multe alimente ce conțin proteine, iar ca să te îngrași, de exemplu cu 0, 4 kg pe săptămână ar fi bine să consumi 2600 de calorii zilnic.