| StefanFlorea a întrebat:

Salut TPU! Deci pana la urma ce este mai important în skandenberg? Încheietura sau antebrațul? Din câte observ mulți par firavi în masa musculara, dar te sparg la skandenberg? Și pe yt sunt clipuri cu, culturiști puși lejer. E mult mai importanta încheietura?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Ei nu are ce sa-ti faca, iese pe rotatori atacand degetul mic... exista destule tehnici, ai facut tu doar cu habarnisti.

Si daca spui ca e asa importanta incheietura, cand se desprinde priza arbitrul va leaga mainile SUB INCHEIETURA si atunci incheietura conteaza ZERO.

Conteaza tehnica (dureaza cam 1 an s-o inveti ca lumea la un club de skan) si forta izometrica (nu forta dinamica pe care o lucrezi la sala).

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca tehnica e baza in acest sport, bine si antrenamentele specifice.
Culturistii sunt altceva.
Mai greu celor de la scandenberg sa dea powerlifteri (dar nu exclus!) ca acolo ar fi echitabil sa se ia la tranta nu cu cultuisti, culturismul fiind body bulding nu care-i mai tare in brat

| Catrice a răspuns:

Aveam și eu din ăștia în liceu cu mușchi și ii puneam la pământ eu, cu 0 ore de sala.

| StefanFlorea explică (pentru Catrice):

Pai de asta întreb, pare mai mult de încheietura, plus ca dacă ai încheietura întărită ii faci podul și nu mai are ce sa ti facă

| Cosmin86 a răspuns (pentru Catrice):

Nu ai facut niciodata cu unu antrenat special, sa-ti faca o miscare de rotatie pe degete, cu rotatorii antebratului + ramat din spate, sa vezi cum iti zboara degetele si mana laughing

| Catrice a răspuns (pentru Cosmin86):

Eee ce știi tu, in liceu toți sunt experțihee hee

| Cosmin86 a răspuns (pentru StefanFlorea):

Ei nu are ce sa-ti faca, iese pe rotatori atacand degetul mic... exista destule tehnici, ai facut tu doar cu habarnisti.

Si daca spui ca e asa importanta incheietura, cand se desprinde priza arbitrul va leaga mainile SUB INCHEIETURA si atunci incheietura conteaza ZERO.

Conteaza tehnica (dureaza cam 1 an s-o inveti ca lumea la un club de skan) si forta izometrica (nu forta dinamica pe care o lucrezi la sala).

| tonyc7 a răspuns:

E posibil sa fie incheietura, desi pana acum eram convins ca grosimea antebratului e cheia. Oncescu, de exemplu, cel mai tare roman in skandenberg are muschii bine facuti in primul rand, aproape ca ai lui Arnold.

| Cosmin86 a răspuns (pentru tonyc7):

Sabin Badulescu si Olimpiu Fat sunt cei mai buni romani la Skandenberg, Oncescu abia se mai mentine in top 3. Si Olimpiu ii lua meciuri lui Oncescu in perioada lui de glorie.