| BlackRose03 a întrebat:

Deci vreau să mă apuc de un sport(preferabil inot sau dans), dar nu știu sigur de care anume.
Am 16 ani și vreau să fie ceva ce as putea sa fac de performanță și la vârsta asta opțiunile sunt destul de limitate.
Mi-ar placea sa fac înot dar am citit că clorul din bazine îți distruge pielea/parul și este destul de dăunător.
In schimb,cu dansul nu poți slăbi și să-ți tonifiezi corpul cum o face înotul.
Dar dansul e mai fain și te ajută să devii mai sigur pe tine/sociabil...
Și nici prea flexibila nu sunt ca sa ajung prea departe cu dansul.
Eu vreau sa slăbesc și să mă înalț (înotul fiind cea mai buna opțiune in cazul asta), dar pe de altă parte nu vreau să-mi distrug parul sau sa am diverse probleme pe viitor cauzate de clorul din bazine.
Dar vreau și să învăț să dansez și să comunic cu mai multe persoane.
Vreau sa mă axez pe un singur sport, deci nu le pot face pe amândouă.
Ce ar trebui sa aleg și de ce?

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Performanta in dans/inot incepand la varsta asta? Nu comentez mai mult ca nu sunt foarte documentata, dar nu prea am auzit.

De inaltat nu te inalti cu NICIUN sport mai mult decat ai face-o fara. De slabit, de asemenea, nu slabesti cu NICIUNUL daca nu esti in deficit caloric (ceea ce poti face si fiind complet sedentara sau facand ORICE sport).

Tonifiere = reduci tesutul adipos ca sa fie "mai vizibil" muschiul. Adica o poti face cu ORICE sport alaturi de o alimentatie corecta.

Also, a face performanta intr-un sport inseamna a practica acel sport in mod EXCESIV. Da, exista exces si la sport, iar ca orice alt exces vine la pachet cu problemele lui...variaza de la un sport la altul, dar nu cred sa existe vreunul care sa nu aiba. Asa ca stai linistita, daca inotul are dezavantajele cu clorul, are si dansul altele.

In concluzie, nu ai argumente reale pentru niciunul dintre sporturi asa ca indicat ar fi sa alegi ce iti place.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Alege ce vrei tu si nu ține cont de nimeni, tu stii ce vrei degeaba ne întrebi pe noi, nu te cunoaste m si nu stim, ai părinti, esti minor/ă ei decid pentru tine nu strainii de pe TPU, intreaba ti părintii neamurile nu pe niste straini care nu te stiu.

| alina2k18 a răspuns:

Nu ai cum sa te mai inalti ca fata prin nici un sport la 16 ani.
Slabesti avand grija la alimentatie.
Clorul din bazin poate sa-ti acutizeze probleme cu pielea daca le ai deja, sunt copilasi care fac inot de la 6 luni si nu au probleme.
Prin performanta te referi sa participi la concursuri si olimpiade?
Prea tarziu pentru a face performanta in inot, dansul e mai indicat.

| BlackRose03 explică (pentru alina2k18):

De înotat stiu să înot că am fost in fiecare an la mare/ștrand și asta de mai multe ori.
M-as descurca mai bine la înot decat la dansuri pentru că nu am mai făcut dansuri înainte și nu sunt flexibila, chiar destul de "împiedicată".
Dar dansurile m-ar pasiona mai mult pentru că am vrut sa fac de mai demult și sunt mai faine.
Din cate știam înot poți să faci de performanță la orice vârstă, dar asta nu este valabil și în cazul dansurilor.
Sunt destul de indecisa.
Tu ce zici in cazul asta?

| ohok a răspuns:

Am un coleg de la scoala face inot peformanta, acesta nu a spus ca avea probleme cu pielea sau cu parul, daca vrei sa slabesti in privinta cu greutatea mananca salate des sau fructe si legume fara fast food

| Cosmin86 a răspuns (pentru ohok):

E cam stupid sa slabesti doar cu fructe si legume, tu uiti de cel mai important lucru: PROTEINELE.