| dorian1002 a întrebat:

Salut TpU.Din cauza ca nu am un corp tocmai de invidiat vreau sa fac niste exercitii fizice.Ma gandeam 100 flotari, 250 genuflexiuni, 250 abdomene.Intrebarea mea este, pot fi daunatoare aceste exercitii avand in vedere ca am 12 ani? Si inca ceva, afecteaza cu ceva cresterea in inaltime?
Dau funda pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Orice exercitii sunt binevenite, ia mici pauze, fara sa te inrosesti sau sa o ia inima razna. Depune atat efort cat poti, nu intrece masura. Da, afecteaza cresterea in sensul ca cresti mai mult, te dezvolti armonios si proportionat. Odata inceput, nu trebuie sa te mai lasi. Oricum, corpul iti va cere mereu. Cand e nevoie de sport, vei simti asa, o amorteala, ca atunci cand simti nevoia sa te intinzi, e semn ca trebuie sa faci sport. Cu cat mai devreme, cu atat mai bine. Antreneaza-te o zi da, una, nu, ca sa ai de unde iti lua energia. Vei observa rezultate abia dupa o luna. Dupa 3 luni te vei subtia, te vei intari, vei vedea rezultate reale. Dupa 24 ore e posibila o febra musculara.

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Ma gandeam 100 flotari, 250 genuflexiuni, 250 abdomene.Intrebarea mea este, pot fi daunatoare aceste exercitii"

foarte dăunătoare: toți băieții te vor invidia (dacă chiar le faci după cum scrii)

| RobertMoon a răspuns:

Salut. Nu afectează creșterea în înălțime, totul este un mit, iar în plus sunt doar niste exerciții efectuate cu greutatea corpului. Eu când eram de vârsta ta făceam gimnastică, iar ce faci tu pentru mine este ca o încălzire, deci fă liniștit că n-ai de ce sa îți faci griji. Și nu uita că nu trebuie sa faci zilnic, lasă mușchii să se refacă în caz că faci febră musculară, iar apoi repeta procesul.

| dorian1002 explică (pentru sierra1):

De la ce crezi ca vine genuflexiuni? E cuvant derivat din genunchi-flexiuni.Cauta in dictionar boierule cum se scrie

| dorian1002 explică (pentru RobertMoon):

Ti-as fi dat si tie funda, dar pot da la un singur raspuns si celalalt este mai bine efectuat.Multumesc oricum

| dorian1002 explică (pentru sierra1):

Ia si un link boiere.Vai de gramatica ta
https://www.dragos-serban.ro/dex-genoflexiune-sau-genuflexiune.html

| aXy99 a răspuns:

Nu iti vor face rau, dar sa nu te astepti sa cresti in masa musculara laughing

| RobertMoon a răspuns (pentru dorian1002):

Nu-i nimi, oricum nu dau raspunsuri neaparat pentru funda.

| sierra1 a răspuns (pentru dorian1002):

" dorian1002 explică : ....Vai de gramatica ta"

ia spune doctor in flotări, ce te frământă?

| sierra1 a răspuns (pentru dorian1002):

" dorian1002 explică : De la ce crezi ca vine genuflexiuni? "

adică și-au exprimat unii vreo nelămurire ca să-i luminezi tu?

| Ineys a răspuns:

Sa nu cumva sa si alergi 10 km pe zi, ca o sa chelesti.

| dorian1002 explică (pentru sierra1):

De ce te obosesti sa raspunzi? Nu ai ce sa faci? Vrei doar sa-i enervezi pe altii?

| sierra1 a răspuns (pentru dorian1002):

"De ce te obosesti sa raspunzi? Vrei doar sa-i enervezi pe altii?"

e o plăcere. Dar vaaaai, te-ai enervat? Așa tânăr și neliniștit.

Apropo, dorian mamă, cine scrie in locul tău?

| Cosmin86 a răspuns (pentru sierra1):

Cu prostia aia de antrenament (si probabil o alimentatie saraca in proteine) crezi ca pune masa musculara?

Apuca-te de sah... muschii se fac cu totul altfel decat crede un copil mic si firav care face "flotari zilnic".

| Termopile a răspuns:

Daaaaaaa! foarte tare te vei solicita ca un bec care se arde, oprește-te acum și alegeți alt program. Nu fi un bec, vezi-ti de puterile tale