| Ionut111117 a întrebat:

Dupa 3 luni de sala, lucrand ca un incepator fiecare grupa de muschi in fiecare zi in care mergeam la sala, m-am decis sa-mi fac un antrenament pentru 4 zile. Va rog sa-mi spuneti daca e bun programul:
marti: picioare,abdomen
joi: trapez,biceps,spate
sambata:piept,triceps, umeri
duminica:cardio, abdomen

10 răspunsuri:
| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Dar trapezul nu tot în categoria spatelui este?

Aș înlocui triceps cu biceps, din motivul evident, când faci umeri/piept folosești tricepsul, de ce faci abdomen de 2 ori pe săptămână?laughing... dintre toate grupele. abdomenul... puteam să jur că bicepsul era.

Bun, programul tău este pentru cei intermediari, nu de începător, deci uite un program de începători:

L:toate grupele
M:pauză
M:toate grupele
J:pauză
V:toate grupele
S:pauză(sau cardio, dacă nu poți trăi fără cardio.)
D:pauză

sau

L:partea superioară a corpului
M:parteainferioară a corpului
M:pauză
J:partea superioară a corpului
V:partea inferioară a corpului
S:pauză(sau cardio, dacă nu poți trăi fără cardio.)
D:pauză

| KindKid17 a răspuns:

Bicepsul e un muschi mic ce trebuie lucrat mai mult. Lucreaza-l de 2 ori pe saptamana macar. E ok programul, dar vezi ca la 2 luni trebuie schimbat, si sa tot vii cu alte exercitii, sa mai innoiesti, ca altfel nu vei avea o crestere mare intr-un interval relativ scurt. Succes!

| Ionut111117 explică (pentru KindKid17):

Sa adaug bicepsul duminica? e ok?

| KindKid17 a răspuns (pentru Ionut111117):

Eu as zice marti si duminica

| Chitaristul26 a răspuns (pentru KindKid17):

Se aplica la toti muschii, nu doar la biceps

| Cosmin86 a răspuns (pentru KindKid17):

Ca sa faca progrese super slabe, nu? E ok si o data pe saptamana, mai ales ca bicepsul se lucreaza si cand faci alte exercitii (tractiuni, ramat, etc.).

| KindKid17 a răspuns (pentru Cosmin86):

Normal ca se lucreaza indirect si in alte exercitii. Dar pentru o crestere mai mare, de 2 ori pe saptamana e bine. Vezi antrenamentul celebritatilor in fitnesswinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru KindKid17):

"celebratile" baga stero, care ii ajuta sa se refaca mult mai repede happy

Nu poti sa copiezi antrenamentul altcuiva... cat timp nu ai alimentatia, stilul de viata si "substantele" acelei persoanewinking

| Ivanov27 a răspuns:

Este mult mai bine decat sa lucrezi o singur grupa de muschi pe zi.

| Emy2019 a răspuns:

Salut, eu as merge mai degraba pe:
1piept-biceps
2triceps-picioare-umeri
3spate-abdomen
Si, daca vrei poti baga cardio(10-15 min) la final de antr, daca vrei, sau poti sa bagi in ziua 4 cardio si exercitii cu greutatea corpului...