| Tovarasul a întrebat:

E bine ca dupa doar cateva luni de sala sa pot sa imping 100 kg la piept si la picioare sa fac cu 200? Sper sa nu ma judecati inca sunt la inceput...

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Nu se poate spune daca e bine sau nu. Depinde de constitutia ta fizica, de puterea ta fizica, de cit sport sau miscare ai mai facut inainte, de cit de grea ti-a fost, fizic vorbind, viata pana acum. Deci sunt multi factori de care trebuie sa tii seama.
Eu cand am mers la sala, dupa cateva luni ridicam doar 55 la piept. Dar incepusem cu bara goala, de 15 kg. Si asta, pentru ca desi facusem sport, volei, pana atunci, aveam doar 66 de kg la 1, 92, deci eram foarte slab. Insa raportul poate fi acelasi daca tu ai inceput cu 30-35 de kg.
Ideea e ca, daca in primele doua luni nu ai tras prea tare de muschi, ca ei sa se obisnuiasca cu munca grea, nu e nici o problema. Poti trage cit vrei de muschi, ei vor creste, si cand nu vor mai putea, te vor lasa, vei obosi si vei putea trage de ei doar dupa odihna. Daca insa ai tras tare de la inceput, exista riscul blocarii lor, adica sa tragi si sa nu mai creasca in volum.
In mod normal, lucrul cu greutati mari si repetari putine pe serie, duce la cresterea masei musculare, adica creste volumul muschilor. Lucrul cu greutati mici, dar multe repetari pe serie, duce la cresterea fibrei musculare, deci la definirea lor.

18 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Spui ca te antrenezi de cateva luni, ai vreo 70kg, impingi de la piept 100kg si la picioare vrei sa te antrenezi cu 200.Curiozitate proprie, cu bara dreapta (nu conteaza daca este olimpica sau nu) cat ridici la antrenamentul pentru biceps?

| Tovarasul explică (pentru siriusblack98):

12,5x12.5

| siriusblack98 a răspuns (pentru Tovarasul):

Slabut.Dar esti la inceput, ai timp.

| Tovarasul explică (pentru siriusblack98):

Slabut? nu cred ca tu ridicai atat la inceput.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Tovarasul):

E problema ta ce crezi tovarase.Aici nu este vorba despre mine sau cat ridicam eu acum 8 ani cand m-am apucat de ridicat greutati si aveam 12 ani pe atunci by the way(si la varsta aia ma antrenam cu o ranga de 2m de 30kg cu 8 repetari pe serie ca nu aveam haltera, deci ridicam copil fiind cam cat ridici tu acum, pentru biceps vorbesc).Am spus ca este slabut cat ridici pentru biceps comparativ cu alea 100kg pe piept si 200 kg pe picioare cat te lauzi ca cica ai ridica.Iar acum sincer, tu nu clintesti haltera de 100kg de jos daca te pun sa o ridici, dar mite 200. Dar ma rog, te las in lumea viselor, nu te voi trezi.

| HadesSs a răspuns:

La piept sa zicem ca esti credibil dar la picioare sper ca te referi la presa ca nu te vad eu sa faci genuflexiuni cu 200 kg laughing
Daca merge da-i inainte nu ai nevoi de parerile noastre si de o alimentatie corespunzatoare happy

| Tovarasul explică (pentru HadesSs):

Mersi frumos frate

| BuLaNNNeL a răspuns:

Dacă totul se realizeaza in conditii optime de execuție si încălzire buna fără dureri si etc, da-i înainte. Dar tine minte primul lucru: execuția corecta, fără ego si fara durere, unde e durere schimbi exercițiul sau te asiguri ca esti foarte bine încălzit.

| Tovarasul explică (pentru BuLaNNNeL):

Nu am durere, imi cresc muschii de pe o zi pe alta.

| AwGenetix a răspuns:

Nu te ajuta cu nimic sa fortezi nota.

| Iosuat a răspuns (pentru AwGenetix):

Cine a zis ca forțează nota? Dacă el cântărește 130kg, nu e normal sa împingă cu atât?

| AwGenetix a răspuns (pentru Iosuat):

Sti tu ca el cantareste 130Kg? nu stiu daca kilogramele sunt un bun reper. sa luam de exemplu o persoana obeza de 150Kg...

in fine din partea mea ridicati cat vreti, si acumulati masa cata doriti.

| Tovarasul explică (pentru Iosuat):

Nu cantaresc 130 laughing, am 69 si nu fortez nota, se intampla sa fiu foarte puternic

| Cosmin86 a răspuns (pentru Tovarasul):

Canteresti putin mai mult decat o gantera si imping 100 kg in cateva luni, ca iti cresc muschii "de la o zi la alta"...

Copil mic...

| Tovarasul explică (pentru Cosmin86):

Va este greu sa credeti ca sunt unii care sunt dotati cu un genetic bun si cu forta, invatati sa va acceptati

| Cosmin86 a răspuns (pentru Tovarasul):

Filmare?

| HugeHulk a răspuns:

Cam greu sa cred ca in doar cateva luni cineva de 69 de kg ajunge sa faca cu 100 la piept.

| Tovarasul explică (pentru HugeHulk):

Sincer, crezi ce vrei adica chiar nu trebuie sa ma crezi eu doar am zis...