| Stefan_Cristian_1971 a întrebat:

e ok ca la 13 ani sa fac sala(cardio + muschi)? Am 85 de kg la 1, 75 si nu cred ca e ok deloc si mi am propus sa incep sala, dar vreau si muschi..Imi poate deforma cresterea? Nu iau proteine sau alte prostii

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

"Nu iau proteine sau alte prostii"

proteine = carne, peste, branza, oua, migdale/nuci/caju, fasole, mazare, linte, naut

Tu mananci doar salate, de zici ca nu iei proteine? Sau HABAR NU AI diferenta intre "proteine" si "suplimente"?

| RobertMoon a răspuns:

Nu îți deformează creșterea, poți să faci liniștit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te apuci sa tragi de gantere. pregateste-te sa nu te mai inalti

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? nu te mai inalti?

esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea, nu?

| Ineys a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde rationamentu asta?
Daca tragi de fiare iti afecteaza glanda pineala cumva? Nu mai secreta hormoni sau ce se intampla? laughing

| Preotul500 a răspuns:

Nu iti deformezi nimic daca faci moderat totul cat sa te simti bine. E de apreciat că iti doresti asta, mult succes!

| Foame a răspuns:

Nu exista studii care sa demonstreze corelatia dintre ridicarea greutatilor si impiedicarea/incetinirea cresteri.Dar ca si in cazul oricariu program de exercitii fizice daca faci prea mult,prea repede pot aparea probleme(ruptura de menisc, hernii, tendonite etc).Ai nevoie de supraveghere din partea cuiva care stie ce face, daca faci de capul tau o sa ai de suferit pe termen lung.
Banuiesc ca te referi la suplimente cand vorbesti de proteine si alte "prostii", iti recomand sa nu mai vorbesti aiurea cand nu esti informat.Si daca te referi la proteine in general atunci chiar ar trebui sa deschizi o carte de biologie din nefericire pentru tine.

| Arahide40 a răspuns:

Mai bine nu ai face sala de acum, fa sport acasa, cauta pe Youtube calisthenics, intai cauta niste exercitii pentru ars calorii, le faci zilnic si mananci mai putin decat consumi, nu poti sa pui muschi si sa slabesti in acelasi timp, slabeste 10kg macar si apoi te gandesti la muschi. daca te duci la sala acum ti-ar putea afecta cresterea daca ridici greutati mari, mai bine nu risti si astepti macar pana la 16-17 dar poti face acasa intre timp(calisthenics)

| Foame a răspuns (pentru Arahide40):

"nu poti sa pui muschi si sa slabesti in acelasi timp" asta inseamna ca nu intelegi cele doua concepte.
Ca sa slabesti trebuie sa ai un deficit caloric.
Ca sa cresti in masa musculara trebuie sa ai o balanta de nitrogen pozitiva.