| deM0 a întrebat:

Salut TPU
Este adevarat acest "mit" cum ca apa rece ajuta la arderea mai multor calorii?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O mare tampenie, numa un repetent la biologie ar putea afirma asa ceva, in fapt fiecare fiinta are un metabolism, e ca o cantitate de energie pentru functionarea organismului e daca tu ai nevoie de 1800 de calorii per zi doar ca sa traiesti la asta nu se adauga si efortul fizic facut e daca tu nu conumi mai mult decat ai nevoie nu te ingrasi, e asa simplu ca o masina ai 5 litri de benzina cu cat faci mai mult efort si nu adaugi mai multa benzina cu atat ea se reduce,grasimea se arde cand noi suntem pe minus,jumatate din ce mancam se depune ca grasime, jumatate ardem, daca x face maraton ala arde atat de mult ca organismul lui arde grasimi nu mai arde carbohidrati, nu trebuie sa faci maraton si sa faci mai putine calorii, metabolismul creste cand faci cardio cu 20, 30% si scade cand nu mancam cu pana la 40%,pentru a evita arderea masei musculare si reducerea metabolismului este necesar sa facem cardio si sa mancam mai multe proteine,legume, fructe, lacatate low fac
apa rece, calda nu are nici o legatura cu metabolismul nici statul la sauna, slabim non stop dar adaugam prea multe calorii asta e problema, eu m-am speriat cand am vazut ca un pufuleti are 500 de calorii, chpsuri si mai mult vreo 800 de calorii, sucurile etc

| Sn4k3 a răspuns:

Da, din ce am citit pe net, cu 8 pahare de apa ardem aproximativ 70 calorii, deci e cam degeaba.

| DiamondEyes a răspuns:

Apa cu gheata si apa cu otet sau suc de la o lamaie stoarsa.

| SandraPparalelipipedop a răspuns:

Adevarul este ca apa oridecare ajuta la arderea caloriilor si ne ofera o senzatie de satietate.
Din cate am auzit, un litru de apa arde 50calorii.