| Mikis32 a întrebat:

Salut Tpu.Eu beau dupa antrenament de o ora direct un shaker cu 700 lapte, 30-35g proteine si 5 g creatina.
E bine sa beau direct dupa antrenamente?
Si poate fi vreo problema daca pun si Lafiesta(cu gust de ciocolata in shaker)?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Masa musculara creste cand dormim, inainte de sport, ai nevoie de energie adica de carbo

| Cosmin86 a răspuns:

Carbo nu are shake-ul? Fara carbo, proteinele vor fi folosite pentru refacerea glicogenului si NU pentru masa musculara (pe scurt, vor fi irosite).

Cum zicea si Cristian Margarit: daca consumi proteine fara carbo dupa antrenament... mai bine bagi niste covrigi, au acelasi efect doar ca sunt mult mai ieftini.

| aXy99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cresti non stop, in special cand dormi, nu doar dupa antrenament.
Desi, ai dreptate, e pacat sa nu mananci niste carbohidrati dupa antrenament, pe langa proteine, evident.

| Cosmin86 a răspuns:

Ah, si inca ceva, bea cu apa, nu cu lapte. Laptele incetineste absorbtia proteinelor.

| aXy99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Oricum probabil consuma CONCENTRAT proteic, care are o absorbtie moderata, cam ca cea a laptelui, deci nu e mare diferenta.