| 0RASPUNS0 a întrebat:

Salut TPU. Eu când merg la sală beau proteine. Dar sunt uni sportivi care consuma o substanță vere și nu știu ce este îmi puteți spune

Răspuns Câştigător
| 120bulevard a răspuns:

Gresit, dupa ce iei pauza de la sala si nu mai iei proteine sub forma de praf (whey, soia, fasole, ma rog.) corpul pierde rezervele de apa din muschi si da impresia de "dezumflat", daca se apuca iar, in 3-4 zile isi revin la forma initiala, muschii se pierd mai greu si se pierd daca sunt subnutriti proteic (sub 1 gram pe kg/corp) asa functioneaza corpul uman. Si nu mai asculta sfaturile tuturor oamenilor care vorbesc prin frizerii, aia n-au pus mana pe o gantera in viata lor.

12 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Soylent Green!

| Crackman a răspuns:

Steroizi

| timidu89 a răspuns:

De bea unul pisat? laughing Nu lua prostii, ca ajungi sa plangi mai tarziu. Daca tot vrei fa-ti tu o anumita dieta, nu o lua din chimicalele alea. Eu stiu mai multe, dar o tipa s-o trezit ea mai demult c sunt nutritionist de stiu laughing Tu fa cum vrei, eu te-am avertizat.

| 0RASPUNS0 explică (pentru timidu89):

Și proteinele alea praf sunt bune?

| timidu89 a răspuns (pentru 0RASPUNS0):

Daca sunt pentru masa musculara, nici vorba. Cauti pe net de nu te pricepi, doar ca te costa ceva bani. Discutau la frizerie, ai nevoie sa consumi un anumit numar de calorii ca sa depui masa musculara in timp. Si iti ramane ce ai acumulat, la prafuri cand le-ai lasat dispar muschii. Daca nu discuti cu un antrenor

| 0RASPUNS0 explică (pentru timidu89):

Hai ma frt ca toți absolut toți oameni care merg la sală bagă prafuri și am auzit ca proteinele le iei din mancare

| timidu89 a răspuns (pentru 0RASPUNS0):

Asa proteinele, le-am incurcat. Pai iti faci mese bogate, si nu mai lua prafuri. Daca aia iau inseamna ca e benefic si sanatos? Iti zic eu ca nu e, te poti nenoroci pe termen lung, chiar pe viata.

| timidu89 a răspuns (pentru 120bulevard):

Daca ei zic ca se duc? Ce interes are patronul frizeriei sau un client sa spuna minciuni? Pustiu spunea ca mananca clatite si alte chestii sa isi ia proteinele necesare, nu baga creatina si alte tampenii. Tu poti spune ce vrei, eu vorbesc din propria experienta ca nu is bune prafurile alea. Voi sunteti liberi sa spuneti ce vreti, ca nu credeti e treaba voastra.

| 0RASPUNS0 explică (pentru timidu89):

Nu. Eu am spus ca poți sa iei proteine din mâncare dar eu iau prafuri direct sa nu ma mai complic

| 120bulevard a răspuns (pentru timidu89):

Pai hai sa-ti spun frate, eu fac sala de 1 an si jumatate aproape cu unele pauze si am consumat proteine sub forma de "praf", batoane. Baiatul ala o face el sala, dar clatitele proteice se fac tot cu "praf", adica izolat, concentrat, gainer protein, nu ai ce proteina sa scoti din faina cu lapte, adica clatite simple.
Ca fapt divers, proteinele praf se gasesc si in laptele praf al copiilor, da un mic search pe google sa te convingi, sunt o tona de bodybuilderi care au consumat proteina praf dar pe langa asta, au bagat toate prostiile in ei si inca traiesc, un exemplu e Ernestine Shepherd si arhicunoscutul Arnold.
Nu zic ca nu poti sa faci muschi si fara proteine praf si creatina, poti, dar trebuie sa mananci o gramada de alimente bogate in proteine, si praful, suplimenteaza doza de proteine zilnica destul de bine

| Cosmin86 a răspuns (pentru timidu89):

Serios? La prafuri cand le-ai lasat dispar muschii? Esti doar un copil mic care crede in mituri din anii 70, nu?

| 120bulevard a răspuns (pentru timidu89):

Gresit, dupa ce iei pauza de la sala si nu mai iei proteine sub forma de praf (whey, soia, fasole, ma rog.) corpul pierde rezervele de apa din muschi si da impresia de "dezumflat", daca se apuca iar, in 3-4 zile isi revin la forma initiala, muschii se pierd mai greu si se pierd daca sunt subnutriti proteic (sub 1 gram pe kg/corp) asa functioneaza corpul uman. Si nu mai asculta sfaturile tuturor oamenilor care vorbesc prin frizerii, aia n-au pus mana pe o gantera in viata lor.

| 120bulevard a răspuns:

Te referi la creatina?