| a0u1 a întrebat:

Fac box de 1 an și ceva iar până acum mâncam haotic, orice apucăm, dar acum, vreau să schimb asta.

Mi-am dat seama că am nevoie de o alimentație sănătoasă, țin să menționez că după ce fac box, mă duc și la sală. (Nu iau suplimente)

Vreau ca cineva cu experiență să îmi spună un regim alimentar special pentru boxeri, sau nu știu nu mă pricep, am 80 kg, 1, 84. înălțime și 16 ani.

Ține-ți cont că pe lângă box fac și sală, vă rog ajutați-mă!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Vrei sa spui "creatina". Keratina (cheratina mai exact) se ia pentru cresterea parului.

Sa manance de 3 ori pe zi pentru forta si masa musculara? Vrei sa spui de 5-6 ori + 2-3 gustari. Cele 5-6 sunt mese principale (eu cand concuram la skandenberg mancam 4 fripturi pe zi + multe oua si alte alimente, in general mancam 12-13 farfurii CU VARF de mancare pe zi).

Spre ex. nu e exclus sa mananci 25 de pulpe de pui sau 8 piepti de pui intr-o singura zi ( + oua + branza + MULTE ALTELE ).

3 mese pe zi... apuca-te de sah laughing))

2 răspunsuri:
| alinadianaaa a răspuns:

Incearca sa consulti un nutritionist care iti va face un regim alimentar in functie de activitatea ta, te va ajuta foarte mult.

| alex241 a răspuns:

Incearca sa iei si ceva supliment keratina
Mananc de 3 ori pe zi
Nu combina carne cu alt fel de carne (carne de pui cu carne de porc)
Nu combina proteinele (branza cu cascaval sau branza cu ou etc.)
Mananc o data la 5 ore
Fa sala o data pe zi:Intr-o zi picioare, gambe, abdomen tot asa
Faci 10 minute pe banda ridicata la maxim
10 minute pe bicicleta
10 minute pe... si tot asa
Daca vrei sa slabesti trebuie sa stai minim o ora jumate in sala

| Cosmin86 a răspuns (pentru alex241):

Vrei sa spui "creatina". Keratina (cheratina mai exact) se ia pentru cresterea parului.

Sa manance de 3 ori pe zi pentru forta si masa musculara? Vrei sa spui de 5-6 ori + 2-3 gustari. Cele 5-6 sunt mese principale (eu cand concuram la skandenberg mancam 4 fripturi pe zi + multe oua si alte alimente, in general mancam 12-13 farfurii CU VARF de mancare pe zi).

Spre ex. nu e exclus sa mananci 25 de pulpe de pui sau 8 piepti de pui intr-o singura zi ( + oua + branza + MULTE ALTELE ).

3 mese pe zi... apuca-te de sah laughing))