| Damagexz3 a întrebat:

fac kickboxing de vreo 7 luni si vreau sa dau mult mai tare cu pumnul! Ce pot face ca sa dau mai tare cu pumnul?

3 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Forta e masa * acceleratie. ori maresti una ori cealalta ori amandoua.

| Cosmin86 a răspuns (pentru peperonies):

Impactul nu e doar din forta...

Gandeste-te ca o masina te loveste cu viteza CONSTANTA ( deci acceleratia = 0 => F = 0 ) de 100 km / h... totusi, te face praf happy

| peperonies a răspuns (pentru Cosmin86):

Vorbim de lucruri diferite aici.
foarte de coliziune e diferita de forta sa aduci un obiect la o anumita viteza.
forta de coliziune in cazul asta e un impuls is impulsul e masa * viteza. deci masa masinii * viteza de 100km/h aplica un impuls destul de mare.