| Marius_Andrei_1998 a întrebat:

Fac sala de 8 luni. Am pus ceva masa musculara pe mine la 1.81m am 76 kg (grasime nu prea am) si as vrea sa ii dau o definire.Stiu ca la definire trebuie sa scad carbo si sa nu mia iau gainere daca vreau sa iau suplimente sa iau doar concentrate proteice(m-am gandit sa iau Whey gold standard ).
Cand ii dau definire as vrea sa stiu o sa slabesc?
Daca da cam cat? Grasime nu prea am cred ca in jur de 9-10 % si as vrea sa ajung la 6-8%. Deci daca ii daudefinire imi scada grasimea obligat si cm in brat etc sau dau grasimea jos si pun muschi in loc de grasime? Nr de repetari tot acelasi nu?
Funda!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

" Cand ii dau definire as vrea sa stiu o sa slabesc? "

pai definire = slabire.

Diferenta intre "masa" si "definire" e data de GRASIME.

Cu cat slabesti mai mult, cu atat esti mai definit.

| Marius_Andrei_1998 explică (pentru Cosmin86):

Ok si dupa ce ii dau definire nu mai trebuie sa iau gainere?(daca vreau sa pun muschi incontinuare). Daca nu atunci Whey gold standard cand se ia in perioada de mentinere, masa?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Marius_Andrei_1998):

Te orientezi prea mult pe suplimente. alimentatia conteaza 90 % si ea face diferenta intre masa si definire.

| Marius_Andrei_1998 explică (pentru Cosmin86):

NU ma orientez deloc dar as vrea sa stiu pentru ca este foarte laudat whey-ul asta sias vrea sa stiu cand se ia pentru ca am auzit ca in perioada de masa nu prea e bun ca nu are carbo.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Marius_Andrei_1998):

Da, dar in perioada de masa poti lua carbo din alimentatie happy

| Marius_Andrei_1998 explică (pentru Cosmin86):

Ok mersi dar nr de repetari acelasi ramane nu?

| Marius_Andrei_1998 explică (pentru Cosmin86):

Acelasi ca in perioada de masa

| bragarea12345 a răspuns (pentru Marius_Andrei_1998):

Da. Faci aceleasi exercitii si aceleasi repetari.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Marius_Andrei_1998):

Evident. Altfel o sa dai jos si masa musculara odata cu grasimea.

Muschii trebuie sa-i fortezi ca inainte ca sa-i poti pastra.

15 răspunsuri:
| bragarea12345 a răspuns:

Pai am citit intr-un articol ca iarna sp pun muschii si vara se definesc. Asa ca sa tregi vara!

| Cosmin86 a răspuns (pentru bragarea12345):

Serios? doar iarna se pun? tu crezi ca pui muschi in 3 luni amarate?

| bragarea12345 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai se pune si vara dar mai putin.

| Cosmin86 a răspuns (pentru bragarea12345):

De ce? eu pun la fel.

tu de ce pui mai putin?

| bragarea12345 a răspuns (pentru Cosmin86):

Grasimea depusa in timpul iernii, vara dispare deoarece corpul se obisnuieste cu temperaturi ridicate.Si vara nu se pun muschi chiar asa de mult pentru ca mai intai trebuie sa dispara stratul de grasime. happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru bragarea12345):

Slabesti mai bine la temperaturi joase decat ridicate, frigul e un termogenic mult mai bun decat caldura.

http://www.cristianmargarit.ro/......termogenic

Si ce spui tu e adevarat cand ai ce sa definesti. Intai ar trebui sa faci 3-4 ani doar masa muscualra ( sa nu te intereseze stratul de grasime ) si abia apoi incepi ciclul asta ( masa iarna si definire vara ).

| Marius_Andrei_1998 explică:

PS: Si cu ce exercitiu ar fi mai bine sa incep(masa, definire nu conteaza) la piept cu planu inclinat sau cu impinsu culcat?