| IonAlex97 a întrebat:

fac sala de aproape 5 luni si vreau sa spun ca nu am bagat nimic pana acum si am crescut foarte greu natural, de la 60, 8 am ajuns undeva la 62, 5, eu spun ca e destul de putin si la fizic se cunoaste foarte putin. Am crescut in forta dar nu si la fizic, si ma gandeam sa iau creatina, credeti ca ar fi o idee buna? Astept cateva sfaturi.

App: luni -spate, marti-piept, miercuri - umeri, joi - picioare, vineri-brate, sambata - piept, duminica- pauza, sper ca este un antrenament destul de intens si de bun.

Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

1. ala e un antrenament extrem de PROST, nu o sa cresti cu un asemenea volum.

In sportul asta mai mult NU inseamna mai bine, inseamna chiar MAI PROST.

Te antrenezi MAI DES => o sa cresti MAI LENT si la un nivel MAI SLAB decat altul care se antreneaza corect

2. creatina = natural, se gaseste si in mancare

3. Ce alimentatie ai?

| IonAlex97 explică (pentru Cosmin86):

Http://www.pro-nutrition.ro/products/Creatina-Fx-.html

Asta e buna de inceput? Vreau sa incerc o luna.

| Cosmin86 a răspuns (pentru IonAlex97):

E o creatina slaba, mai bine iei monohidrata. Si de la o firma de top, nu firme romanesti.

p.s. : de ce "o luna", iei 6 luni sau 1 an, sa vezi ceva. Nu poti evalua un produs dupa 1 luna.

| IonAlex97 explică (pentru Cosmin86):

Imi poti recomanda un produs? Sa nu coste chiar asa scump deoarece nu sunt pe banii mei momentan.

| Cosmin86 a răspuns (pentru IonAlex97):

Apropo.

Inca nu mi-ai zis ce alimentatie ai.

Daca ai alimentatie proasta, poti sa bagi o gramada de suplimente ( cunosc oameni care au bagat 80 de cutii si aratau cam la fel, din cauza alimentatie ).

Alimentaita conteaza 90 %, suplimentele ( creatina, etc. ) 10 %.

Pe scurt : creatina aia e doar un MIC stimulent ( de-aia am zis ca trebuie 1 an ca sa observi ceva ), fara multa mancare, e DEGEABA.

19 răspunsuri:
| TheLoveDoctorr a răspuns:

Sambata nu te duci la sala, mananca mult crede-ma prietene ca pui, cu cat manaci mai mult cu atat pui, mananca si cu fora daca nu iti vine laughing ( glumesc desigur ) Incearca proteine, sa le bei cu lapte dupa o masa copiasa desigur

| SiLaS a răspuns:

Sunt 2 motive pentru care nu obtii rezultate: ori nu te antrenezi corect ori nu mananci corespunzator si banuiesc ca alimentatia este de vina.

| IonAlex97 explică (pentru SiLaS):

Probabil la alimentatie, pentru ca la sala lucrez destul de intens, maxim o ora jumate imi ia un antrenament zilnic. Eu mananc cat imi este sufiecient pentru mine, de 3 ori pe zi mai mult nu pot

| SiLaS a răspuns (pentru IonAlex97):

Incearca sa mananci mai mult, de 3 ori pe zi sper ca mananci friptura + carbohidrati.

| CristiMC a răspuns (pentru IonAlex97):

Daca nu poti manca mai mult de trei mese pe zi apucate de alt sport ca in culturism alimentatia e baza!

| Vladut650 a răspuns:

De ce ai face sala si sambata? Normal ca nu cresti in masa cand te duci la sala aproape in fiecare zi. Pentru toata lumea, muschii cresc in zilele de odihna. Mananca 4-5 mese pe zi, dar mese nu joaca. Ai nevoie de 2g proteine. La 62 de kg 124 g de proteine zilnic, deci trebuie sa mananci cat o familie intreaga. Nu e nimic rau in a lua suplimente, acum depinde si ce suplimente, documenteazate bine in privinta suplimentelor.

| CristiMC a răspuns:

Eu sunt ectomorf dar in prima luna de sala de la 62 kg am ajuns la 73kg.D-ar mancam nu ma jucam! Incearca sa mananci de 5 ori pe zi cu mese bogate in carbohidrati si proteine!

| Cosmin86 a răspuns (pentru CristiMC):

Nu esti ectomorf nici pe departe.

Ca ectomorf mancai si de 6 ori pe zi si cresteai de la 62 la...63 sau ramaneai tot la 62 happy

pana acum din vreo 80 de oameni care sunt ferm convinsi ca sunt ectomorfi, doar 2 sunt pe bune.

| CristiMC a răspuns (pentru Cosmin86):

Stiu ca ectomorfi sunt cei cu articulati mici care pun greu masa musculara, dar mai de graba m-as clasa intre ectomorf si mezomorf.Eu am crescut bine fata de inca doi prieteni mezomorfi cara in prima luna a slabit vreo 3-4 kg ca statea cam 3 ore la sala si manca 2-3 covrigi in timpul scoloi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CristiMC):

Pai.

Tinand cont ca "muschi rapid" = 7 kg pe AN.

Si tu ai pus o gramada de kg intr-o luna.

Ti se pare ca "pui greu"? happy

| CristiMC a răspuns (pentru Cosmin86):

Sincer si eu cand ma puneam pe cantar ma bucuram extrem de tare...Dar mancam mult si nu toate porcariile plus ca nu fumam. Cosmin tu ce parere ai de soia in acest sport?happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru CristiMC):

Pai acum fumezi? cati ani ai?

| CristiMC a răspuns (pentru Cosmin86):

Fumez maxim 5 tigari pe zi si am 17 ani.In momentul de fata nu mai fac culturism o sa ma reapuc la inceputul lu aprilie happy

| Kenzy a răspuns:

Normal ca cresti greu tu nu ai pauze destule ca-sa se regenereze muschii... daca o ti non-stop nu mai maresti nimic deoarece nu are timp suficient pentru regenerare si asta poate duce la alte probleme.
Parerea mea este daca vrei sa o mai ti curat fa asa 2 zile sala 1 pauza 2 sala 1. In alea 4 sau 5 zile in care lucrezi incearca sa le combini intre ele antrenamentele.