| Porcar a întrebat:

Fac sala de ceva timp si progresez.Am observat insa ca la exercitiile cu propria greutate precum tractiuni si flotari am dat inapoi desi la sala fac exercitii compuse la aparate sau cu haltere care au aceeasi miscare cu flotarea sau tractiunea si folosesc greutati din ce in ce mai mari dar la tractiuni de ex faceam 12 inainte acum fac 5, flotari faceam 40 acum 15-16.Care credeti ca e problema?

Răspuns Câştigător
| funnnyman32 a răspuns:

Salut, cu timpul la sala multi progreseaza, posibil si in greutate, chestia e ca daca tu faceai inainte mai multe exercitii cu greutatea corporala, ma gandesc ca le-ai cam neglijat un timp si ai facut mai mult exercitii la aparate de prin sali, eu iti sugerez sa faci si tractiuni flotari, chiar daca faci sala. Sa le incluzi si pe acelea cu greutatea corpului pentru ca te ajuta, iar cand ti se par prea usoare atasezi greutati de tine, de exemplu flotari la paralele cu greutati legate, la fel si la tractiuni.
Chestia e sa faci mai mereu, cu timpul ti se vor parea mult mai usor sa le faci, pentru ca, corpul se obisnuieste cu un astfel de efort si vei face din ce in ce mai multe. Eu la 104 kg fac cam 40 50 intr-o serie de flotari, iar la tractiuni pot face cam 3 -4 seturi de 8 10 repetari normale.
Multa bafta!

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cel mai probabil nu lasi suficient muschii sa se refaca, de cate ori mergi la sala pe saptamana?

Si apropo, si la sala faci tractiuni si flotari.
Spre exemplu antrenamentul spatelui incepe cu tractiuni la bara (apoi ramat, indreptari si aparate). La triceps ar trebui sa faci flotari la paralele, etc.

| laurentiutirei a răspuns:

Salut.
Degeaba faci cu greutati daca cu greutatea corpului nu.
Aparatele sunt niste porcari tu ca incepator nici nu ar trebui sa te atingi de el abi dupa 2 ani de sala sa incepi sa pui in program si exercitii la aparate