| ioneldan a întrebat:

implinesc 16 ani in decembrie si am 1.77 m. tata are 1.82 m mama 1.62 m.problema este ca nu voi fi nici cat tatal meu la inaltime din cauza ca de la inceputul anului am crescut doar 3 cm avand in vedere ca baieti cresc pana la 18 ani. sunt clasa a 9a si aproape toti baieti din clasa de la mine au intre 170-1.88 m ( majoritatea mai inalti ca mine). m-ar mai ajuta un sport la varsta aceasta sa iau in inaltime macar 5 cm? pentru ca eu sunt mic de inaltime si nu vreau sa raman asa!

2 răspunsuri:
| PopAdrian a răspuns:

Pana la 23 de ani corpul o sa iti fie in continua dezvoltare, stai linistit ca nu ramai asa happy Da, poti sa te apuci si de un sport gen baschet sau inot, pe langa toate beneficiile aduse sanatatii, te ajuta sa cresti si in inaltime. Spor!

| AntrenorFitness a răspuns:

Cresterea in inaltime este determinata genetic. Vei creste atat cat este "programat" in ADN-ul tau. Conform specialistilor pana la varsta de 24 ani poti sa tot cresti, acum ramane de vazut daca mai ai de unde.
Un sport te va ajuta in primul rand sa ai o sanatate mai buna, un stil de viata si va avea si el contributia lui in dezvoltarea fizica aromonioasa a corpului.