| Sting99 a întrebat:

In fotbal exista anumite "abrevieri" la numarul de goluri marcate. De ex 3 goluri "hat-trick", 4goluri "poker". Nu știți daca exista si la 5, 6,7... Goluri?

Răspuns Câştigător
| Atotstiutorul a răspuns:

La 4 goluri marcate de un singur jucator pe langa "abrevierea" "poker" se mai foloseste: "Double Brace" in Anglia, si tot in Anglia termenul "haul". pentru 5 goluri marcate in Spania se foloseste termenul de "Re-Poker", in Franta Quintuple, iar in Anglia "glut". pentru 6 goluri am vazut ca se foloseste peste tot "double hat-trick" la 7 doar "haul-trick" am gasit. in Romania probabil ca nu se folosesc "abrevierile" astea ramanand la jucatorul X a marcat 7 goluri!

| Atotstiutorul a răspuns (pentru Atotstiutorul):

Update: in romana s-ar folosi cel mai des termenul de quinta sau manita pentru 5 goluri, hat-trick-ul perfect este sa dai 3 goluri consecutiv intr-un singur meci, unul cu capul unul cu stangul si unul cu dreptul, nu neaparat in ordinea asta.

2 răspunsuri:
| mavnimiccMaNnN a răspuns:

La 5 goluriu marcate se spine"manita" din cate stiu eu, depinde si de Tara