| Kalone a întrebat:

Intrebarea urmatoare este pentru cei care sunt destul de experimentati si care au trecut sau au auzit de chestii asemanatoare.

Am doua masele fara nerv, care au fost plombate dar a cazut plomba din pacate.

Pot sa boxez? Si acum si dupa ce imi pun iar plombele? Proteza aceea isi face treaba pentru a le proteja? Sau doar o sa-mi distrug de tot dantura?

Răspuns Câştigător
| hacktek a răspuns:

Da, poti sa boxezi si cu, si fara proteza. Plomba umple o carie, dimensiunile acesteia fiind nesemnificative fata de suprafata de contact dintre manusa de box si obraz, in cazul unei lovituri incasate.
Recomandat ar fi sa te duci sa ti le plombeze din nou.

3 răspunsuri:
| Mirel4412 a răspuns:

Eu nu ti recomand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa iti intrebi medicul dentist. In orice caz, o proteza de box nu poate strica, asa ca foloseste-o.

| Kalone explică (pentru anonim_4396):

Ideea e ca momentan n-am la ce s-o folosesc, dar vreau sa stiu dinainte daca pot sa o folosesc, pentru ca ma gandeam si la ideea ca proteza fiind fixata pe dantura ar putea apasa pe maselele alea 2 care-s neplombate si le-ar putea sparge