| Anonim99876 a întrebat:

M-am apucat de curand sa fac "sala acasa", nu fac cine stie ce, am o bara la care fac tractiuni, flotari si o greutate de 30kg cu care imping la piept. Ce grupe de muschi se antreneaza cu exercitiile
respective si cam in cat timp se vad rezultatele?(tind sa mentionez ca fac aprox. 60-70 de tractiuni pe zi, 3-400 de flotari si cateva zeci de ridicari la piept). Daca mai aveti idei de exercitii care antreneaza muschii bicepsului in special sau ceva ce as putea improviza acasa sa-mi dati o idee, nu gen sa merg la sala pentru ca nu am timplaughing.

5 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

La tractiuni lucrezi in principal muschii spatelui si biceps. In functie de priza (supinatie/pronatie; larga/ingusta) ii soliciti mai mult sau mai putin.

Cu flotarile antrenezi pectoral (cel mai mult), deltoid si triceps. Din nou, in functie de cum le executi, pui mai multa sau mai putina presiune pe unii dintre ei. La impinsul la piept lucrezi aceiasi muschi.

Rezultatele, daca te referi la masa musculara, o sa le vezi cu ceea ce faci acum...cam niciodata. Trebuie sa adaugi greutate daca te intereseaza hipertrofia. Tu acum antrenezi doar rezistenta.

Exercitiile pentru biceps ar fi flexiile cu bara si flexiile cu gantere. Astea au o gramada de variatii, insa nu prea vad cum ai putea sa le faci acasa.

Cat despre improvizat, vezi si tu ce obiecte grele mai gasesti prin casa si le poti folosi. Problema nu e la exercitii ca pe astea le poti face aproape oriunde, partea complicata e in a improviza echipamentul.

| SporeBox a răspuns:

Daca nu ai masa pentru tractiuni le faci degeaba pentru ca bara trebuie sa atinga pieptul. Cel mai important lucru e sa iti alegi o grupa de muschi (biceps sau triceps) si sa o lucrezi numai pe aia si de ex daca azi faci triceps maine nu faci tot triceps ca iti distrugi toata fibra pe care ai facut-o prima data cat despre exercitii gasesti destule aplicatii si videoclipuri pe net. Despre crestere asta depinde si de tine de cat ridici si ce greutate ai. Daca esti slab mananca consistent sau bea proteine dar daca esti gras si vrei sa slabesti sa mananci putin si sa nu iei proteine ca din grasime se fac munchi.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru SporeBox):

Aia da, grasimea se face mușchi- SporeBox 2018

| Cosmin86 a răspuns (pentru SporeBox):

Serios? Din grasime se fac muschi? DE CAND se transforma o celula in alt tip de celula?

Daca nu stii NIMIC, de ce iti dai cu parerea?

| SporeBox a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Daca nu ma crezi cauta pe internet sau intreaba un antrenor de la sala de ce le da slabilor proteine ca si eu am aflat de la antrenorul meu de la sala