| Vali1993laur a întrebat:

m-am apucat de sala de 4-5 luni, si vreau sa iau proteine, am 1.92 inaltime, 85kg, ce imi recomandati?
Totusi as vrea sa fie ceva mult pe la 4-5 kg ( atat sa contina cutia/sacul) de proteine si ieftin si bun ( cam greu nu?)
Vreau sa aiba cat mai multa proteina, va rog frumos sa ma ajutati.

5 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Si eu vreau un dodge viper daca se poate la 10000 euro si sa consume 3%. eventual sa nu platesc impozit pentru motorul de 6 litri cam 9000 ron pe an.

acum revenind la realitate: 1 kg pui este 25 ron. adauga procesele chimice pentru deshidratare, ambalare, procesare, salarii, taxe, impozite, alte procese de fabricatie si iese 1 kg de proteine (concentrat proteic) cam la 110 ron. deci bun, dar nu prea ieftin. la procesele de mai sus adaugi procesarea chimica a BCAA-urilor, glutaminei si hidrolizarea proteinei sa se absoarba mai repede si iese Gold Whey standard de la ON la 260 ron 2.37 kg. best buy de 9 ani incoace la capitolul 100% whey.

ieftin si bun? branza, lapte, oua, carne. altfel alegi ori ieftin si cumperi redis (un fel de faina cu gust), ori bun (gold whey standard, hidrowhey sau alte produse de la Dymatize, ON, scitec, bsn).

| Cosmin86 a răspuns:

"ieftin si bun" nu exista. exista "ieftin si PROST" sau "scump si bun". Tu te hotarasti ce vrei.

Dar totusi, tu acum din ce iti iei proteine? Si cate grame pe zi ai?

| Vali1993laur explică:

OK, cred ca am inteles, dar ceva cat de cat care sa fie bunicel si in cantitate mai mare, nu-mi permit mai mult de 200 lei straight face macar 2-3 saptamani sa-mi ajunga.