| VasileAmadon a întrebat:

Mă uit la tutoriale din sporturile de contact cum sa te aperi, sa ataci urmăresc din karate, judo, greco-romane, sambo, krav maga. Iau din fiecare câteva mișcări. Am probat pe prietenii mei si au mers toate laughing Le-am făcut in viteza.
Credeți că trebuie sa merg sa la o sala unde se tin cursuri de arte martiale ca sa stăpânesc mai bine mișcările (acum este închisă sala până în iarnă unde se tin sporturile de contact)?
Am probleme cu niste băieți care mi-au fost prieteni si sunt multi la numar, periculoși si sunt aproape de cartier.
Dau funda, multumesc!

Răspuns Câştigător
| Louys a răspuns:

Si inca ceva, nu te lua la bataie cu multi, o fi ei praf, dar tu nu ai 10 maini sa te aperi.
Adica depinde si de persoane, dar in general, daca nu stii ca sunt foarte praf, e bine sa nu te bati cu ei.
Maxim 3, in CEL MAI RAU CAZ, cand nu ai iesire.Si cel mai bine, cand sunt 3 sau mai multi, FUGI! Crede-ma, sunt unii care cara arme albe, etc, si nu e bine sa te bati cu ei daca sunt mai multi, pentru ca nu poti fi atent la toti.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai la tine în oraș, caută un club de aikido.

| Alexandrionelu a răspuns:

Nu îți imagina ca după câteva luni de sport vei bate ca Van Damme
câte 10 odată, dar oricum sportul te va ajuta în multe feluri. Vei câștiga condiție fizica, încredere în tine, te vei dezvolta mai bine, vei avea prieteni noi, etc.
Deci da, indiferent care este motivul și ce sport preferi, este o alegere buna.

| Louys a răspuns:

Nu merge asa frate.
Ai impresia ca ce e pe internet merge, dar crede-ma, iti zic asta ca practicant de 1 an si ceva de sporturi de contact.
Intr-o sala de lupte de invata tehnica mult mai detaliat, pentru ca ideea ar fi ca tehnica aia sa mearga pe unul mai puternic ca tine, nu doar pe prietenii tai, care nu stiu daca au avut vreodata de a face cu luptele.
Iti recomand sa mergi la un club, pentru a te perfectiona atat din punct de vedere tactic, cat si din punct de vedere tehnic si a calitatilor motrice(forta, viteza, etc.).
Apropo, forta e de mai multe tipuri. Spre exemplu, cineva care face sala, are o forta statica, ce nu se va simti in lupta, pe cand un luptator de greco-romane, are muschii antrenati sa ridice adversarul, sau un kickbox-er are anumite combinatii setate in reflex, astfel, el cand se lupta, are deja programata o serie de lovituri foarte eficiente in lupta.

Mai pe scurt, du-te, pentru ca tu crezi ca esti bun la bataie, dar nu esti.(a venit o data unul de 70 de kg unde faceam eu lupte greco si kickboxing, si toata lumea il lauda ca stie bataie, si l-a batut unu de 12 ani si 50 de kg, el avand 14 ani)

| VasileAmadon explică (pentru Louys):

Ăștia cu care am eu probleme sunt niste distruși drogați doar ca, sunt multi au 18-21 de ani eu am 18 multe persoane lovesc cu dreapta si pot sa le aplic ușor o manevră de contracarare ăștia stiu doar sa de-a cu brațul drept nu stiu ei tehnici de arte marțiale
Oricum in iarnă voi merge la sala cand este gata

| Louys a răspuns (pentru VasileAmadon):

Si inca ceva, nu te lua la bataie cu multi, o fi ei praf, dar tu nu ai 10 maini sa te aperi.
Adica depinde si de persoane, dar in general, daca nu stii ca sunt foarte praf, e bine sa nu te bati cu ei.
Maxim 3, in CEL MAI RAU CAZ, cand nu ai iesire.Si cel mai bine, cand sunt 3 sau mai multi, FUGI! Crede-ma, sunt unii care cara arme albe, etc, si nu e bine sa te bati cu ei daca sunt mai multi, pentru ca nu poti fi atent la toti.