| alexionut98 a întrebat:

mi-am facut un program de fitness luni si marti fac 10 serii a cate 20 fluturari cu corzi elastice, 10 serii a cate 10 flotari si miercuri, joi si vineri fac cate 200 de crunchuri pe seara in 9 luni se observa vre schimbare?

1 răspuns:
| DuzzyDrey a răspuns:

E mega total greist:)), pauza cand iei? Muschii iti cresc in zilelele de pauza nu antrenament. ce usor ar fi asa
1.Alimentatie!
2.Odhina
3.Antrenament
Aceasta este ordinea importantei, fara astea degeaba ai facut.
In loc de corzile alea elastice mai bine iti luai 2 gantere reglabile sau daca poti sa iti cumperi.
Acu go:
Alimentatie - fara proteine si carbohidratii nu ai sa vezi nici o diferenta prea mare, ba chiar deloc
Proteine: carne de pui,piept de pui,curcan,vita,oua,lapte,(unele legume) etc
Carbo: Orez,Cartofi(fierti/copti), paine neagra, etc
Mai baga si: Alune,nuci, migdale, Grasime Animala, Fructe, legume
si esti ok la alimentatie
Odihna: Minim 8 ore de somn/noapte daca mai ai timp si 1-2 ore in timpul zilei. Apoi fa pauza intre antrenamente altfel faci supraantremanet si nu rezolvi nimic
Luni-Antrenament
Marti-pauza
miercuri-antrenament
joi pauza
vineri-antrenament
sambata/duminica- la alergat
sau:
Luni:antre
Marti:antre
Miercuri:pauza
Joi:antre
Vineri:antre
Ok
Antrenament: cum am zis i-ati 2 gantere ca altfel nu faci mare treaba si dezvoltate armonios, toate grupele care poti: Biceps,triceps, deltoid, pectorali, Spate(unele ex. majoritatea poti la sala)Abdomen, Picioare
Abdomenul degeaba faci tu 200 de crunchuri sau 100 sau 3000 deageaba el sa face in bucatarie+cardio+antrenament
Deci ai grija ce mananci axeaza-te pe proteine si carbo
Sa iesi la alergat antrenament hiiv( Sprinturi multe pe distante mici cu toata viteza, si alergare toata viteza pe distante lungi)
Si Diferite tipuri de abdomene: Abdomene simple
Crunchuri
Din atarnat genunchi la piept(te tii de o bara si iti duci genunchii la piept si incerci sa stai nemiscat)
http://www.youtube.com/watch?v=vkKCVCZe474 si inca cateva ex de aici
Abdomenele faci maxim 20-25 a cate 4-5 serii si maxim de 2 ori pe saptamana ii antrenezi
Abdomen avem toti doar ca trebuie sa reducem grasime din corp sub 10% ca sa facem asta avem nevoie de Cardio+alimentatie nu abdomene
si cand rezolvii cu gantere poti sa mai pui intrebarii aici de ex pentru restul grupelor deocamdata nu faci mare lucru cu coara elastica cred doar Piept si foarte mult deltoid. Poti sa te uiti pe siteuri de specialitate www.culturism.ro
www.get-fit.ro
www.hunkbody.ro