| AlinPeFelie a întrebat:

Niste exercitii pentru forta as vrea.big grin Am gantere de 5kg. am 14 anihappy Cam cate repetari/serii ar trebui sa fac? si flotarile ajuta pentru forta?big grin Multumesc.

Răspuns Câştigător
| S0nofS4tana a răspuns:

Daca esti incepator ar fi cam mult sa incepi cu gantere de 5kg, dar fie, daca sunt de 5 kg ai putea sa faci 60 de repetari in 3 serii sau 2 serii, cum iti este mai usor, a si da flotarile ajuta mult pentru forta, sunt chiar mai eficiente deoarece iti dau forta in triceps, antebrat, umeri si pectorali, iar ganterele pentru biceps si antebrat, bine acum depinde ce fel de exercitii faci cu ganterele, poti sa faci la inceput daca poti 60 de repetari in 3 serii si de fiecare data sa schimbi rutina odata la 1-2 saptamani si sa maresti numarul de repetari dintr-o serie.Mult succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru S0nofS4tana):

Poti sa faci si cu gantere umeri, piept, triceps, spate etc.
nu doar biceps si antebrat, depinde ce exercitii alegi

| S0nofS4tana a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu era nevoie sa ma mai corectezi citeste-mi raspunsul amanuntit si apoi comenteaza.

| Cosmin86 a răspuns (pentru S0nofS4tana):

Nu am corectat, am completat, e o diferenta

| S0nofS4tana a răspuns (pentru Cosmin86):

Te crezi prea destept amice, crezi ca te ia cineva in seama. Ma faci sa rad.

| Cosmin86 a răspuns (pentru S0nofS4tana):

Serios? Uita-te la profilul meu, ma iau foarte multi in seama. Si nu doar pe TPU, si in viata reala happy

Esti doar un copil mic paralel cu sportul, probabil nici macar nu stii ca muschii nu cresc de la exercitii ( decat indirect ) happy

Du-te si "fa muschi si slabeste" in acelasi timp laughing

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru Cosmin86):

L-ai pus la zid rolling on the floor)))

| AlinPeFelie explică (pentru BracKMyhay95):

laughing)

| S0nofS4tana a răspuns (pentru Cosmin86):

Bine ca stii tu mai multe, partea frumoasa a internetului e ca nimanui nu-i pasa de ce zici tu, fiecare raspuns dat de un utilizator este o parere, pe un site ca TPU nu stie nimeni cate stii tu sau cine esti tu in viata reala, deci raspunsul tau mereu va fi considerat egal cu al celorlalti utilizatori, iar cel castigator este ales in functie de ce crede cel care a postat intrebare ca este mai bun, asa ca ciocu mic ca aici nu esti decat un user nu o vedeta.

25 răspunsuri:
| MioaraParalescu a răspuns:

Pentru forta ai nevoie de gantere grele.
Pentru forta se fac cate 6 repetari cu greutate mare.
Flotarile ajuta la rezistenta mai mult dar daca ai putea sa improvizezi un rucsac cu ceva greu in el si sa ti-l pui in sapte si sa faci flotari s-ar putea sa functioneze.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Forta se face cu putine repetari cu gantere grele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cu multe repetari cu gantere usoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti recomand sa le vinzi si sa-ti mai grele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Flotarile ajuta si pentru forta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mult succes la treaba!

| tpuforyou a răspuns:

Salut! cele mai bune sunt flotarile, modeleaza tot eu pot face 90, fac asta de 4 ani aproape zilnic 3 seri de 90 si am corpul modelat super! app gantera este prea usoara ia una de 8 > 10 kg! funda ))

| Cosmin86 a răspuns (pentru tpuforyou):

La 22 de ani tu faci flotari si abdomene zilnic? Te-ai gandit vreodata sa te antrenezi CORECT?

| tpuforyou a răspuns (pentru Cosmin86):

Cosmine, faza e ca nu ma antrenez... fac asta doar asa sa ma mentin in forma, nu fac sala, nu am luat suplimente, natural... u mergi la sala? nu vreau sa cresc sa arat ca un neandartal )))). si pun pariu daca ai facut sala nu ai umerii mai mari k ai mei! ) dupa antrenamentul care il fac zilnic nu ma simt obosit sau epuizat, din contra ma simt foarte bine!

| Cosmin86 a răspuns (pentru tpuforyou):

Ca un "neandartal" cresti daca mananci foarte mult, doar cu exericitii muschi nu cresc, in timpul exercitiilor tu doar "rupi" fibrele ( microrupturi ), care se refac cu mancare in zilele de pauza si atunci cresc.

Cu doar 3 mese pe zi cat probabil mananci, poti sa faci si 20 de ani sala ca nu o sa cresti prea mare, de fapt nu prea o sa cresti happy

"pun pariu daca ai facut sala nu ai umerii mai mari k ai mei" putem sa vedem, am poza cu umerii mei, tu ai? happy

P.S. : si cu suplimente tot natural e, suplimentele sunt mancare concentrata ( zer, lapte, albus de ou, etc. )

| tpuforyou a răspuns (pentru Cosmin86):

3 mese )))))))) poate 5 si poza am sa fac sa iti arat... am 42 cm la brat iar antebratul il am de 37 cm... _plus locul de munca imi permite sa mananc produse cu mare valoare proteica ))))))))

| Cosmin86 a răspuns (pentru tpuforyou):

42 cu 37 doar cu flotari? ce amuzant esti happy
astept pozele

5 mese pe zi e foarte bine, cam atat am si eu acum

| Andr3y007 a răspuns:

Da ajuta si flotarile

| Andr3y007 a răspuns:

Sa faci multe

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andr3y007):

Multe = rezistenta, nu forta. Si de ce dai mereu 2 raspunsuri proaste / mesaj, esti unul din copiii aia mici care raspund aiurea pentru un tampit de tricou?

| NaughtyLaLa a răspuns:

Salut..pentru formarea pieptului. punete cu spatele pe o banca..perfect intins..pe o banca nu foarte lata..pe o banca care poti lasa mainile in spate. apoi din spate ridicale pana le impreunezi.fa vreo 15-20 de serii a cate 20-30 de exercitii..trebuiesc asa de multe deoarece este putin 5kg. daca era 10-15 puteai mai putine..Atentie: sa nu crezi ca rezultatele se vor vedea dupa o saptamana-o luna..se vad abia dupa 3-4 Luni..nu mai zic de 7-8 Luni. Flotarile ajuta si pentru forta in brate..si pentru intarirea si formarea pieptului, pentru formarea bicepsului, formarea spatelui.dar trebuiesc repetate foarte mult pentru rezultate bune..Si eu am tot 14 ani.dar stiu destul de bine chestiile astea.eu te-as sfatui mai bine sa te apuci de Sala, deoarece acolo ai si aparatura buna. Funda pls

| Cosmin86 a răspuns (pentru NaughtyLaLa):

Nu era mai simplu sa spui "fluturari cu gantere", in loc sa explici 10 randuri? Si ala e exercitiu de izolare, nu e bun pentru forta.