| Qweeeeeer a întrebat:

peste câteva zile o sa am proba de rezistență. Azi am alergat 5 ture cu pauze intre ele. Nu pot lega mai mult de o tura jumate. La proba trebuie sa dau 2 ture jumate. Îmi puteți da ceva sfaturi? Multumesc

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MgdDroopy a răspuns:

Cum respiri? Știi că este foarte importantă respirația, nu?
Uite cateva sfaturi aici...
http://alerg.ro/respira%C8%9Bia-un-fel-de-ghid.html

Bafta!

| Vali2343242 a răspuns:

Alearga zilnic, in aer liber cat poti tu de mult. Ai sa vezi ca o sa alergi, pe parcurs din ce in ce mai mult. La proba nu trebuie sa vorbesti in timp ce alergi deoarece tragi aer pe gura si te sufoci. Inspiri pe nas, expiri pe gura. Incepi usor iar pe parcursul celor 3 min (parca) accelerezi viteza usor, la final bagi sprint cat poti de tare. Si, sa alergi pe varfuri, nu pe toata talpa. Asigura-te ca esti bine hidratat/a si sa nu uiti de micul dejun.
Si eu trebuie sa dau proba, dar nu am emotii. Sigur iau 10 :3
Bafta!