| KeNNT3D a întrebat:

recent m-am apucat de alergat si mai fac cateva exercitii, daca alerg 3 zile si fac exercitii si 1 zi pauza e de ajuns?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca e bine. Si eu am alergat tot 3 zile, iar asta e a 4-a si am decis sa iau o pauza, pentru ca am putina febra si sunt obosita. Nu trebuie sa alergi in fiecare zi. 5 zile pe saptamana e ok. Trebuie sa mai lasi muschii aia si sa se relaxeze. Eu imi cunosc corpul si daca m-as forta sa fac sport azi, maine nu m-as mai ridica din pat de febra laughing. So, chill.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Corpul uman se adapteaza conditiilor mediului.
Daca 3 zile faci eforturi si a 4-a zi pauza completa, in aceea zi isi va face rezerve suplimentare de energie.
Astfel se risca sa se depuna straturi de grasimi suplimentare pe corp, ceea ce impiedica slabirea.

Din acest motiv, este bine ca si in a 4-a zi sa faci ceva miscari, macar gimnastica de incalzire, consumand proportional mai putine calorii, pentru a da de inteles corpului ca nu e cazul de a-si face "rezerve" de siguranta, doar ritmul este usor diferentiat...

La fel se intampla si in cazul intreruperii bruste ale antrenamentelor, mai ales a celor intense, "de forta". In aceste cazuri intreruperea se va face treptat, paralel cu scaderea caloriilor introduse in organism.

| KeNNT3D explică (pentru Bula):

Deci pot face in fiecare zi atunci? Vreau sa slabesc si sa ma definesc putin, deci nu cine stie ce

| Bula a răspuns (pentru KeNNT3D):

Exercitiile trebuie facute in ritm catmai uniform, sa se invete organismul cu ele.
La fel si alimentatia trebuie dozata paralel, raportat la nivelul de efort fizic si consumul de energie.

| KeNNT3D explică (pentru Bula):

Numa no, eu cum sunt cu munca apuc sa dorm 4.5 ore, depinde ce tura sunt de zi sau noapte, sper sa fie de ajuns asa

| sierra1 a răspuns:

E de ajuns pentru ce ți-ai propus tu? Dar noi nu știm ce vrei să obții.

| KeNNT3D explică (pentru sierra1):

Doar sa slabesc si sa ma definesc putin pe moment, deci poate nu trebuie o zi pauza sau ceva pentru ca nu sunt la sala sau ceva de genul

| sierra1 a răspuns (pentru KeNNT3D):

Miscarea zilnică e benefică!
Nu știu câți ani ai, nu știu cât vrei să slăbești, nu știu câte kile ai și după cum observi toți și-au dat cu părerea și ți-au făcut programe de antrenament mai mult sau mai puțin complexe. Chesti a e că trebuie adaptat exercițiul la individ. Simplu: întreabă proful de sport (te știe și te vede) ce îți recomanda

| KeNNT3D explică (pentru sierra1):

Bine ar fi sa gasesc proful de sport?, 19 ani cam 68 de kg, nu stiu nu mult, vreau doar sa ma definesc

| sierra1 a răspuns (pentru KeNNT3D):

Repet : după cum observi toți și-au dat cu părerea și ți-au făcut programe de antrenament mai mult sau mai puțin complexe. Chestia e că trebuie adaptat exercițiul la individ. Cineva în temă să te vadă și stabilește programul tău. Aici vei primi tot felul de aiureli care nu ți se potrivesc

| HadesSs a răspuns:

De ajuns pentru ce?

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Intr-o zi corpul tau consuma in mod natural (energia pentru mentinerea temperaturii corporale si energia necesara pentru alte functii ale corpului) intre 1200-1800 de calorii aproximativ in functie de factori precum greutate, varsta, raportul de muschi-grasime etc. Ceea ce incerc sa spun este ca daca scopul tau este doar sa dai cateva kilograme jos sportul nu te va ajuta foarte mult deoarece cele mai multe calorii sunt arse in mod natural asa ca dieta este cel mai important factor.