| suntperfect a întrebat:

recent m-am apucat de sala, mai exact de vreo 6 luni si am incercat pana acum vreo 3 programe de antrenament clasice cu cate 2 grupe pe zi, 5 zile pe saptamana.
Pana acum pot spune ca am progresat binisor cam la toate, doar ca sunt cam confuz cu programele de antrenament.
Recent, de vreo 3 saptamani am inceput programul asta :
Luni : piept si biceps ( cred ca era mai bine triceps)
Marti : picioare
Miercuri: spate si triceps (cred ca era mai bine biceps )
Joi : umeri si trapez
Vineri : abdomen si gambe
Doar ca am observat ca multi altii progreseaza foarte bine antrenand 2 grupe pe saptamana si ma gandesc imi fac si eu un program gen :
Luni: piept, triceps si picioare
Marti: spate, biceps,umeri si trapez
Miercuri pauza, urmand ca joi si vineri sa repet ce am facut luni si marti, abdomene facandu-le sambata acasa.
Mentionez ca sunt ectomorf.
Poate cineva care se pricepe in domeniu si care poate ca a trecut prin ce trec si eu, sa imi dea niste sfaturi in legatura cu programul meu de antrenament, ce ar mai fi de obiectat sau daca ar fi mai bine sa antrenez o grupa de 2 ori pe saptamana?
Va rog mult, dau funda!

1 răspuns:
| AnaRadu a răspuns:

Hei. Am raspuns si la cealalta postare cu aceeasi chestie. Baga Marti:spate si triceps si Miecuri: picioare. Inainte sa pleci la sala mananci si cand vi mananci. Iti iei si batoane si totul este bine. Trage tare si fi foarte serios atunci cand faci exercitiile. In total in fiecare zi daca faci exercitiile perfect ar trebui sa stai la sala intre o ora si doua. Mult noroc!