| Krocodilu a întrebat:

recent mi-am cumparat proteine(Impact whey)problema e ca nu stiu cum se iau. M-am tot uitat pe net si spune ca poti lua intre 1, 8g si 2, 8g per kilogram, eu momentan am 80 de KG ( daca sa zicem ca as lua 2 g de proteine per kg ar insemna sa iau 160g? Trebuie luat zilnic?)si incerc sa slabesc, imi poate explica cineva cum mai exact sa le iau? E o intrebare stupida, dar vreau sa stiu sigur ca iau numarul corect de proteine si sa nu fac o prostie. ( nu iau proteine ca sa slabesc, le iau ca sa pot slabi treptat si in acelasi timp imi pastrez si masa musculara, merg la sala de 4-5 ori pe saptamana).
Daca am pus o intrebare stupida imi cer scuze.

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Intre 1.8 g si 2.8 g / kg per TOTAL.

ADica:

1. calculezi cat obtii din mancare
2. diferenta o iei din supliment, asta e scopul suplimentului, sa SUPLIMENTEZE ce lipseste din mancare.

| Krocodilu explică (pentru Cosmin86):

Imi cer scuze ca sunt pisalog, am inteles ce ai spus, dar tot nu sunt sigur daca ar fi ok sa iau 1, 8 sau 2, 8? Eu nu vreau rezultate miraculoase, vreau doar un mic ajutor in plus.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Krocodilu):

Acel 1,8 - 2, 8 nu e vorba de supliment. Este vorba de proteina TOTALA cumulată din mancare. De exemplu, ai 80 kg si te hotarasti sa consumi zilnic 2g /kg de proteina asta inseamna 160g de proteina. Din astea 160g de proteina din alimentatia ta consumi 100g( e un exemplu) restul de 60g ti le vei suplimenta din whey (care e echivalentul a 2 masuri daca nu ma insel)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Krocodilu):

E vorba de proteina TOTALA, mancare + suplimente.

Spre ex eu am 95 kg, deci 2 grame / kg corp = 190 gr de proteina / zi.

Din mancare iau 180 de grame => din supliment iau a.i. sa mai fie alea 10 grame lipsa ( daca depasesc cu putin nu e problema ).

| peperonies a răspuns:

Daca reusesti sa slabesti cu 250 de grame de proteine pe zi la 80 de kile sa imi zici si mie ca sunt foarte curios.

| Krocodilu explică (pentru peperonies):

Daca esti ironic, tin sa spun ca era doar un e exemplu, dar il urmaresc pe Angel de o vreme si el asa recomanda.

| Al999 a răspuns:

Tu aI nevoie de proteine dublu cat greutatea corpului tau pentru a avea progrese.
Daca cantaresti 70 kg ar trebui sa consumi zilnic 140g de proteine.
Recomandat sunt doua cupe pe zi acum depinde si de tine daca consumi destule proteine in timpul zilei.

| Al999 a răspuns:

Poti sa te uiti si pe produs din cate stiu iti arata.

| Cristian_Cristian_1998_ylqf a răspuns:

Eu iau pe zi 2 cupe, o data dimineata sau la pranz inainte de sala, si una seara dupa sala sau inainte de somn cu vreo ora
Sub forme de shake cu lapte si banane sau in lapte cu fulgi de ovaz sau intr-un bol de iaurt grecesc.
Gandesti prea mult cu slabitu etc. E proteina, nu gainer sa te ingrasi de la el.
Succes