| Adyy5 a întrebat:

Spre rusinea mea nu pot face nici macar o flotare corect...nu am destula forta in brate.Stiu ca pentru flotari folosesti tricepsul.Imi puteti spune niste exercitii sa-mi intareasca si lucreze tricepsul?

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

La flotari se folosesc concomitent pectoralii, bicepsii, si tricepsii. E posibil ca, datorita lipsei fortei din brate, sa nu poti face flotari, nici macar una. Dar nu flotarile sunt ceea ce trebuie sa faci, ci exercitii speciale pentru bicepsi si tricepsi, adica pentru muschii bratelor.
Pentru bicepsi, iei in miini ceva greu, si de la pozitia cu bratele intinse in jos, coatele raminind lipite de trunchi, in asta sta de fapt corectitudinea exercitiului, ridici cu antebratele greutatea la piept. Sau, cu doua greutati mai mici, cate una in fiecare mina, alternezi miscarea, cand o mina este sus cealalta e jos. Ca la sala: in serii, 5 sau 10, cit de mult vrei sa lucrezi. In jur de 10 repetari pe serie. La ultima serie trebuie sa iti fie greu. Poti incepe cu un mar, si termina cu un ditamai pepene. Sau cu un bolovan pe care cu greu un barbat l-ar ridica. happy Totul tine de antrenament si perseverenta.
La tricepsi, exercitiul clasic e cel mai bun. Ai nevoie de trei puncte de sprijin, unul pentru picioare si cate unul pentru fiecare mina. Trebuie sa fie situate la o oarecare inaltime, incit cu calciiele sa stai pe punctul pentru picioare, pe care le tii intinse orinzontal, iar trunchiul, in pozitie verticala, se sprijina cu bratele pe celelalte puncte aflate linga el, deci este intre ele. Miscarea e simpla: te lasi si ridici din brate cu corpul in jos, ca o pirghie, incit sa ajungi cu bratele indoite la 90 de grade in spate fata de trunchi, asta inseamna ca punctele de sprijin ale bratelor trebuie sa fie un pic mai in spatele fundului. In mod normal, exercitiul nu e greu de facut, deci chiar de nu ai forta in brate, cateva repetari pe serie tot ar trebui sa poti face. Si ele lucreaza cel mai bine tricepsul.
Iar daca vrei sa faci neaparat flotari, fa cum am auzit chiar ieri pe cineva care tot asa, nu putea sa le faca: din genunchi la inceput cate poti, tot in serii. Mai apoi, vei putea sa le faci cum trebuie.
Succes!

| Dumbi a răspuns:

De ce are nevoie o fata de triceps facut?

| Adyy5 explică (pentru Dumbi):

Nu conteaza, tu doar da un raspuns util. laughing

| Dumbi a răspuns (pentru Adyy5):

Pai stai mai, fetita. Eu daca te-as intalni, nu te-as pune sa faci flotari sa vad daca esti buna de mine. Pentru mine/multi conteaza ce ai in cap, nu daca poti sa faci flotari si ai tricepsul facut… Nu imi pasa mie daca tu ai bicepsul, tricepsul si antrebratul lucrat…
Cine ti-a bagat asta in cap?

| Adyy5 explică (pentru Dumbi):

Mai baietel, eu am pus o intrebare care cauta o rezolvare. Daca nu stii sa dai un raspuns care sa ma ajute mai bine nu te mai obosi sa raspunzi.Nu vreau sa fac o flotare corect pentru un baiat, putin imi pasa, o fac pentru mine si nu trebuie sa stii motivul pentru care vreau asta.Se gasesc unii asa sa vorbeasca...

| Eu2208 a răspuns:

Lucresaza cu gantere/ haltere pentru ati intari muschii bratului (ridica greutati)
Eu am 12 si sunt cea mai buna din clasa la fete pentru facut flotari!
Cper ca te- am ajutat si ca o sa poti face si tu, dar nu 10 ci 100!

| Constantin_Denis_1905 a răspuns:

Pai acum 2 luni nu faceam nici o flotare. Abia ma mai ridicam la loc. Acum fac chiar 20. Daca vrei sa faci vreo 2 luni de sala te va ajuta mult. In primul rand trebuie sa iti faci bicepsul si pieptul mai puternice. Fa ridicari la maini cu o greutate. Si probabil cel mai important fa exercitiul asta https://www.youtube.com/watch?v=pSHjTRCQxIw
Daca reusesti sa-l faci un minut esti tare. O sa incepi sa faci mai multe flotari. Fac pariu ca intr-o saptamana de facut zilnic ce ti-am spus o sa faci sugr 5 flotari.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Constantin_Denis_1905):

Ce legatura are bicepsul cu flotarile? happy Iar exercitiul ala e pentru abdomen.

| Adi2209 a răspuns:

Incearca sa flaci flotari pe genunchi sau flotari pe genunchi cu mainile pe pat. Sunt mult mai usoare, iar dupa ce le vei lucra vei putea sa faci si flotari normalehappy. succes