| IonutMarian912 a întrebat:

Stie cineva sau are un plan de alimentatie pentru 1 luna macar sau mai multe optiuni (mic de jun, pranz inainte de sala / dupa sala, cina) pentru sala? Pe internet si pe Youtube gasesc ff putine sau chiar deloc, sau ar fi mai bine sa consult un nutritionist?
Am 21 ani, incepator la sala, 1, 74cm si 69 kg.

As dori un plan mai detaliat cu mai multe exemple pentru mic de jun etc, nu doar 1, 2

4 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

"sau ar fi mai bine sa consult un nutritionist?"

Tu ce zici? Nutritionist vs oameni random (98% total neinformati)...chiar ca e o alegere grea.

| IonutMarian912 explică (pentru AnastasiaK):

Imi poti recomanda un nutritionist bun in Bucuresti?

| Gigi777 a răspuns:

Cel mai sanatos este sa consulti un nutritionist. Iti voi impartasi cateva ceva din cultura mea.
Alimentatia trebuie sa fie echilibrata: legume, fructe, lactate, carne, ciorbe, apa plata. Dimineata poti sa incerci fulgi de ovaz/cereale cu lapte sau oua fierte preferabil. La pranz, nu trebuie sa lipseasca ciorba. Pe langa ciorba poti pune carne si alte preparate. La cina nu recomand carne sau alte preparate care se digera greu pentru ca vei avea probleme cu somnul(Nu este bine sa te culci dupa ce mananci. Trebuie sa astepti 1-2 ore)
Cafeaua de dimineata poate mentine treaz pe unii oameni pe parcursul zilei, dar poate creea dependenta si prea multa poate duce la boli de inima si o stare de agitatie. Nici sa nu te gandesti la energizante pentru ca ele iti ofera energie pentru o scurta durata si apoi te vei simti rau, plus dependenta. Alcolul creeaza probleme la ficat. Tutunul iti distruge plamanii. Hidrateaza-te cu apa plata minimum 2 litri.
Poti sa te informezi pe internet mai mult asupra acestor substante. Salutari!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gigi777):

Cu ce-ai tu in cel mai rau caz de mentine, in niciun caz nu pune masa musculara.