| Mihai1616263 a întrebat:

Salut Tpu.Sunt baiat am 1.85 73kg si vreau sa ma apuc de sala.Am putina burta si as vrea sa slabesc si sa ma si definesc in acelasi timp.Am vazut un antrenament :ziua 1 - piept + abdomen
ziua 2 - spate
ziua 3 - pauza
ziua 4 - picioare
ziua 5 - brate ( biceps+triceps) + umeri
zilele 6 si 7 - pauza + cardio la sfarsitul fiecarei zile de antrenament.Este bun pentru ceea ce imi doresc eu? si cam ce ar trebui sa mananc inainte si dupa antrenament? Mersi. (Intrebare pusa in special utilizatorului Cosmin86) big grin.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

De ce la biceps+triceps+umeri sa ai nevoie de 3 ore?

biceps = 15-20 de minute
triceps = 15-20 de minute
umeri = 20 de minute

=> 1 ora tot antrenamentul.

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Programul de antrenament mi se pare ok, dar la ziua 5 nu e ok biceps+triceps + umeri mai ales pentru ca ti0ar trebui 3 ore de antrenament...lasa in ziua 5 doar biceps+triceps si muta umerii in ziua cu picioarele!
Cardio la sfarsitul fiecarei zile de antrenament este cu du-te vino, s-ar putea sa numai pun niciun kg pe tine ci sa mai dai jos...redu cardio la 3 ori pe saptamana...de obicei cardio se face bicicleta 10-15 minute la inceputul antrenamentului (gen pentru incalzire) si mai poti face 15 minute dupa antrenament.
Cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l dau e sa mergi la o sala in care ai instructori priceputi si o sa iti explice ei ce si cum, trebuie sa te invete sa efectuezi exercitiile corect si alte chestii de finete.
Sper ca te-am ajutat.
Conteaza si ce varsta ai, se recomanda ca cel putin 16 ani, sfatul meu e sa ai peste 18 ani, nu de alta dar trebuie sa ai oasele si incheieturile(ligamentele) cat de cat formate, stim ca baietii se dezvolta pana la 24 de ani.

| Simpatic a răspuns (pentru Cosmin86):

Fa tu 15 minute biceps si 15 triceps si apoi vino sa vezi astia care lucram aparatele corect ce brate avem, sigur nu ai mai mult de 30 cm in brat cu un astfel de antrenament.
La sala nu te duci 1 ora sa faci 3 grupe importante de muschi! Intr-o ora faci o grupa mare, hai sa zic 1 ora si jumatate biceps+triceps...si daca te pricepeai la culturism stiai ca nu se face biceps+triceps+umeri in aceeasi zi! Nu am nimic cu tine dar numai da sfaturi unde nu cunosti de ajuns.
Toti va dati cunoscatori, insa nu e asa, cine cunoaste are rezultate personale.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Simpatic):

Fac si am 42 in brat si 38 in antebrat.

Bicepsul si tricepsul sunt GRUPE MICI, doar nu stai 1 ora sa faci biceps.

Bine ca incerci sa ma inveti tu pe mine laughing

| Simpatic a răspuns (pentru Cosmin86):

Sigur impingi si cu 160 kg la piept, cum spuneam netul asta si masca ce o purtam...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Simpatic):

Tu chiar nu vezi profilul meu?

Nu vezi ca DOAR cu asta ma ocup in timpul liber, sport si nutritie? Am peste 19.000 de raspunsuri in domeniul asta (aici si pe culturism.ro ).

1.
Uite asa antrenez eu biceps ( la 92 kg greutate corporala ) :
https://www.youtube.com/watch?v=4ez-rMpU9Nc

2. Si spate:
https://www.youtube.com/watch?v=QgCyhkLa4Co

Ramat cu rolling thunder ( ala foarte gros ), TOATE discurile + 15 kg pe cui. Acum pun 25 kg pe cui.

3. Incheietura cu gantera de 40 kg, 5 repetari :
https://www.youtube.com/watch?v=UhlKBKgcaZs

4. 7 flotari la paralele cu 20 kg ( acum fac cu 40 kg ), stiu ca aici nu e forma foarte corecta, se putea si mai jos :
https://www.youtube.com/watch?v=pcTxTCFSepQ

Cam asa antrenez eu, DOAR exercitii DE BAZA, nu pierd vremea cu izolarea.

Si ce fac eu e antrenament de forta, eu sunt la skandenberg competitional.

| Simpatic a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok, esti sportiv dar nu arati ca un culturist pentru. ca ai de lucrat serios la definire dar daca zici ca esti la skandenberg e alta treaba, acolo nu este domeniul meu recunosc. Eu practic nu vreau polemica cu nimeni, si eu fac sala de mult timp, arte martiale etc am idee cu ce se mananca una si alta... stau la baza cei 5 ani de sala si faptul ca sunt cred ca printre putinii din oras care fara prafuri si steroizi cu doar multa ambitie am indoit bara la piept si asta cand aveam 82 kg.
Printre cele mai bune rezultate ar fi asa : Impins (piept) 160 kg :2 repetari, flexii biceps cu bara z : 65-67 kg 4 bucati; spate la helcometru : 120 kg 4 bucati, biceps cu gantere de 30 kg bucata etc, presa picioare : 480 kg : 6 bucati, impins din plan declinat (pieopt): 140 kg 2 bucati etc si cum spuneam asta la o greutate corporala de 82 kg, momentan am 90 kg si fac cu greutati mult mai mici, de ce? simplu accidentari in afara salii si nu vreau sa mai fortez.
Va spun un lucru: ca faci performanta sau nu, daca nu e nevoie, nu fortati aiurea pentru ca o sa va para rau mai tarziu cand apar dureri in articulatii...adica una este sa trisezi la sala voit si alta sa fortezi, zic!

ps: eu nu am video sa certific si nici nu sunt genul stiu ca am fost si sunt capabil de ceea ce am spus, nu doresc sa dovedesc ceva cuiva...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Simpatic):

Nici nu am zis ca sunt culturist... sunt armwrestler, pe mine ma intereseaza forta bruta :)

As putea sa fac si strongman, cele 2 sporturi se 'inrudesc' destul de mult.

recordurile sunt bune, dar ar trebui sa stii ca grupele mici gen biceps nu au nevoie de foarte mult timp de antrenament.

Depinde si ce exercitii alegi, poti sa alegi exercitii grele, de baza sau exercitii mai usoare, de izolare, unde ai nevoie de timp mai mult.

Chestia cu brate si umeri am vazut-o pe culturism.ro ( de la unii care chiar arata a culturisti ) si fac doar 6 serii / grupa mica.

Vezi asta :
http://www.topculturism.ro/antrenament-pentru-brate/#sthash.ohYkGr2C.dpbs

Unii au facut 50 in brat cu doar 2 serii / grupa! ( Mike Mentzer, de care ai auzit SIGUR ), altii cu 20 de serii.

Depinde de organism, in sportul asta TOTUL E SUBIECTIV, nu exista "prea putin" sau "prea mult", totul difera de la om la om.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Simpatic):

De ce la biceps+triceps+umeri sa ai nevoie de 3 ore?

biceps = 15-20 de minute
triceps = 15-20 de minute
umeri = 20 de minute

=> 1 ora tot antrenamentul.

| Mihai1616263 explică:

18 ani