| Anonim693748285916472 a întrebat:

Sunt baiat si am 12 ani. As vrea sa va intreb cum sa cresc in inaltime mai repede,sau cum sa imi fac corpul sa se maturizeze mai repede(o fac pentru o fata, don't judge me)
Eu sunt putin scund si as vrea sa devin mai inalt si mai bine facut sa spunem

Lucruri pr care le pot face acasa ca nu am unde sa merg la inot/basket sau alte sporturi

Merci de intelegereee

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e adevarata treaba cu atarnatul, e o pierdere de timp.

| 1918 a răspuns:

Regula NR 1 : Nu-ti schimba corpul pentru o fata, fa-o pentru tine.

| Anonim693748285916472 explică (pentru 1918):

...e greu de explicat dar simt ca trebuie sa o fac happy

| BoneShiver a răspuns:

Imi place ce a scris 1918. Incearca sa iei in considerare big grin

Bun si legat de cresterea in inaltime. O sa razi sau o sa crezi ca fac misto, dar sunt cat se poate de serios: Cica daca te atarni zilnic de o bara si iti si agati greutati de picioare, in 1 -2 ani de lungesti cu vreo 5-10 cm (deci nu glumesc, chiar asa am auzit).

DAR subliniez: daca chestia asta e adevarata, sunt destul de sigur ca o sa iti afecteze cartilajele sau sigur o sa ai probleme de oase pe viitor.

Morala? Stai linistit asa cum esti. Ai timp destul sa cresti natural

| LucyuST a răspuns:

Nu trebuie sa te sacrifici pentru astfel de lucruri.
Daca prietena ta nu te place asa cum esti inseamna ca nu aveti ce cauta impreuna!

| Anonim693748285916472 explică (pentru LucyuST):

Pai nu e prietena mea si e mai inalta decat mine
Si vreau sa devin cel putin cat ea ca sa am sanse...

| Jeffrie a răspuns:

Bai, nu cresti neaparat daca faci lucrurile astea. Te inteleg perfect si stiu ca e dificil pentru tine, insa poti incerca sa stai atarnat 1 minut sau doua de o bara in fiecare zi..cica te-ar ajuta sa ''cresti'' in inaltime mai rapid, insa nu trebuie sa te grabesti..Iti zic eu ca o sa te loveasca pubertatea cand te astepti mai putin. laughing Oricum, nu trebuie sa te grabesti..Cum ai spus, ai doar 12 ani..Baietii cresc pana la varsta de 21-23 de ani, pe cand fetele cam pana la 18, deci ai multe sanse..Eu sunt fata si am 1, 78 si 17 ani..Deci, prin urmare, nu te plange..Nici sa fii prea inalt nu e asa de bine chiar daca e si frumos pe de o parte. Multa bafta happy

| deeaidkname2 a răspuns:

Cea mai eficientă metodă este basket-ul, dar poți să faci exerciții fizice. Sunt tutoriale pe Youtube care îți arată modul corect.https://youtu.be/tOQgaOozxfw (de exemplu ăsta, dar sunt multe)

| Loredana_Oana_2001 a răspuns:

Eu consider că tu esti foarte bine asa. Nu trebuie să te schimbi pentru acea fată sau chiar pentru altcineva. Esti destul de mic acum, nu ai cum să cresti asa repede. Te vei dezvolta pe parcurs!