| Alex54679 a întrebat:

Sunt incepator in domeniul sportului si as vrea sa fac full body, dar am niste intrebari legate de tipul asta de antrenament si anume:
1. De cate ori pe saptamana trebuie sa fac? (Dar un intermediar? De cate ori pe saptamana trebuie sa faca?)
2. Cate exercitii trebuie sa includ in antrenament, adica cate sa fac 5, 6 etc.
Multumesc pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| uchihasasuke09 a răspuns:

Full body se face de 3-4 ori pe saptamana, poti incerca sa faci o zi da si cealalta nu.Intermediari si avansati tot asa fac deoarece un muschi are nevoie de odihna cel putin 24h dar cel mai indicat e sa fie 48h de odihna.Cand o sa faci febra musculara e indicat sa nu te mai antrenezi pana trece adica peste 2 zile, vreo 4-5 de obicei faci pauza.
Ar trebui incluse exercitii compuse pentru ca sunt cele mai bune la dezvoltarea fortei si masei musculare si repetari intre 5-10 si serii de la 3 la 5.Sa nu uiti de 10 minute de incalzire de obicei cu bara goala 1-2 serii de 15-20 repetari.Ai putea incerca programul asta este foarte bun https://stronglifts.com/5x5/#gref.Cel mai important este sa le faci corect, sa te odihnesti minim 7 ore jumate, sa mananci cu 1-2 mese in plus si sa nu mananci prosti ca si junk food si sa iti asiguri minim 1.5g proteina pe kg deci daca ai 70 de kg iti trebuie 105 g proteine. Uita-te la tabelul cu valorii http://www.cevabun.ro/......e-baza/.Si sa mai mananci si cateva fructe si legume pentru carbohidrati dar nu f multe, doar 2-3 pe zi.Sunt destul de multe de spus daca mai ai intrebari sa le adresezi.