| ehybthyhtq a întrebat:

Sunt portar de 4 ani(handball) aproape 5, dar nu am reusit sa imi recapat curajul si increderea ce o aveam odata.Pe extrema(cine stie cunoaste) cand da la poarta mi-e frica, imi pierd curajul si increderea. Daca primesc 1 2 sau 3 goluri, injur. Daca domnul antrenor imi face observatie, il injur si pe el laughing As vrea daca puteti sa imi spuneti cum sa nu mai imi fie frica, cum sa nu mai injur si cum sa fiu mai buna emotional dar si fizic(adica sa apar mai bine etc)Multumesc enorm ♥

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Te salut, si eu am fost portar la handbal, tot in jur de 5 ani. S-a desfiintat echipa din motive politice, ma rog, alta poveste. Treaba cu curajul asta, nu stiu cum sa iti explic ca ti-l poti pierde sau recapata. Pur si simplu ti-as recomanda sa iesi in fata, cu curaj, cu barbia in piept, mainile sus, si sa incerci sa-l blochezi. Pentru mine, la antrenament, era mai usor, pentru ca ii stiam pe majoritatea cum arunca. La meciuri, de obicei, ce ti-am recomandat tie, faceam si eu. Mai plecam intr-o fandare spre centru, mai ramaneam pe scurt, dar, capul mi-l protejam, astfel ca nu se putea instala acea frica. Ma lovea mingea, prindeam curaj, mai trecea pe langa mine in poarta, asta e, nicio problema. Daca ai apararea buna, totul este ok. S-a aparat bine extrema ta, adversarul nu poate face cine stie ce saritura, deci, ramai pe scurt si gata, ai aparat. Nu s-a aparat echipa ta bine, asta e, ai luat gol, nu-i vina ta. Mai multe nu pot sa-ti zic, totusi, cred ca aceasta problema nu se poate rezolva pe TPU. Poate daca ii explici antrenorului asta, iti poate da sfaturi mult mai bune.

3 răspunsuri:
| Laurentiu017 a răspuns:

Incearca sa te mai antrenezi.

| Laurentiu017 a răspuns:

Trebuie sa te antrenezi.

| TudorMontana a răspuns:

N-are de ce sa-ti fie frica, mai ales daca da de pe extrema, iti dai seama ca o sa dea la coltul lung, in orice caz protejeaza-ti fata si stai la coltul scurt, nu te poti accidenta si sansele sunt mici sa priemsti gol, in caz ca nu e aia proasta sa-ti dea in cap.