| Twain a întrebat:

.Sunt portar la fotbal.
Ce trebuie sa le spun fundasilor?
Am vazut multi portari care striga la fundasi.Ce le spune?

5 răspunsuri:
| alexro93 a răspuns:

Sa le zici cum sa stea in teren

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai aia care i ai vazut tu joaca dupa o tactica, au o asezare in teren facuta de antrenor, nu joaca fotbal in curtea scolii

| Ibrahimovic a răspuns:

Pai un portar pozitioneaza jucatorii in teren. fundasul nu poate vedea cum se demarca un jucator advers si in momentul acela portarul ii striga"in stangaaa, in dreaptaaa, spate spate." ceva de genu. Le spune unde sa se plaseze!

| andrei a răspuns:

De multe ori portarul poate fi un al doilea antrenor, antrenorul din teren. El fiind mai spate si nefiind nevoie sa se miste tot timpul, are o perspectiva mai buna asupra jocului si poate observa mai usor miscarile jucatorilor adversi. Cum fundasii nu au ochi si la spate sau nu vad unele lucruri pe care le vede portarul, acesta trebuie sa le zica unde trebuie sa tina, cand pierd omul, cand trebuie sa iasa la off-side sau cand trebuie sa se retraga. Mai sunt multe informatii, dar in mare astea sunt. Sa aranjeze fundasii dupa adversari.

| ciotori a răspuns:

Portarii la fotbal striga "Urca!" atunci cand echipa lor este in atac si vrea sa mai inscrie sau "Inapoi" cand portarul simte nevoia ca aparatorii sa i fie aproape, mai striga "Muta dupa minge" cand apararea este dezordonata si trebuie sa o ghideze cineva! Crede-ma am experienta in domeniu, funda?