| sebypetrescu921 a întrebat:

Sunt putin indecis despre " trasul de fiare ".Am 16 ani si sunt format cat de cat,ar trebui sa fac pe fiecare zi sau o zi da,una nu, stiu ca muschii se formeaza in zilele de pauza.
Funda la cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns:

Salutare. Iti faci un program de 4-5 zile pe saptamana in care sa iti lucrezi muschii. Gen:
Luni: Piept
Marti: Spate
Miercuri: Pauza
Joi: Biceps+Triceps
Vineri: Picioare
Sambata: Umeri+Trapez
45-60 de minute pe zi ajung. 3-4 exercitii pe grupa de muschi a cate 4 serii a cate 8-10 repetari ( cu greutate mare- dar nu exagerat de mare ca risti sa te accidentezi sau sa nu executi corect exercitiile)
Si nu uita de alimentatie...mananca sanatos si mult (3 mese si 2 gustari)
Recomand imediat dupa antrenament un shake proteic( o proteina din zer- o gasesti in magazine sub denumirea de Whey Protein)

| sebypetrescu921 explică (pentru Opincaru_Alexandru_1988):

Mersi frate, am auzit ca asta se face la sala dar, nu se merita sala cand ai ce iti trebuie acasa. laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru sebypetrescu921):

Muschi acasa = aberatie de copii mici.

Acasa la tine nu o sa fie niciodata atmosfera de la sala + nu o sa vina la tine sportivi experimentati de la care ai ce invata ( chiar si dupa 7 ani de sala toti mai poti invata lucruri noi ).

Sala acasa = ramai firav.

| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns (pentru sebypetrescu921):

Pai ce ai acasa?

| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns (pentru Cosmin86):

Lasa-ma Cosmin cu experimentontii. Ca putini sunt cei care pot da un sfat bun. Multi au avut norocul de un genetic bun sau sunt umflati cu Naposim etc. si gata se cred guru. Un experimentont(un amic chiar) mi-a spus ca nu voi creste niciodata decat daca iau steroizi ca el. Altul mi-a zis sa nu iau proteina ca omoara ficatul, altu ca creatina nu ajuta cu nimic ca doar umfla muschiul cu apa si lista e mai lunga cu aberatii spuse de ''experimentati''

| sebypetrescu921 explică (pentru Cosmin86):

Am uitat sa mentionez ca nu sunt incepator in acest sport, il practic de aproape 6 luni, si execut exercitiile corect, am urmat site-ul culturism.ro,dar am pus intrebarea asta pentru ca unii spun ca nu e bine sa faci pe fiecare zii, altii spun sa iei pauza, si tot asa...

| sebypetrescu921 explică (pentru Cosmin86):

Altii zic sa fac de mai multe ori pe zi, etc...

| Cosmin86 a răspuns (pentru sebypetrescu921):

Incepator = primii 2 ani.

6 luni... abia ai facut jumatate de an.

1 an jumate de acum incolo inca esti incepator.

p.s. : uita=-te pe site-urile de bodybuilding si vezi cum se face, vezi ce zic profesionistii... cine iti zice sa faci de mai multe ori pe zi, poti sa-i spui ca e COMPLET IDIOT

| Cosmin86 a răspuns (pentru Opincaru_Alexandru_1988):

Ma, la mine la sala se antreneaza Andrei Ivan, care e campion national la culturist si cu care chiar ai ce vorbi, legat de antrenametne si nutritie. Eu am invatat o gramada de chestii de la el.

Eu vorbesc de oameni ca lumea, nu de experimentatii de duzina.

| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da frate dar el e unu din rarii experimentati. Cei mai multi sunt dinaia care zic pe aici sa faci flotari ca sa antrenezi spatele laughing)))

| Cosmin86 a răspuns (pentru Opincaru_Alexandru_1988):

Mda, complet idioti happy

13 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Trage zilnic sau de
cate ori ai posibilitatea, de ce exersezi mai mult cu atat mai multa fibra pui.BAFTA!

| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns (pentru onasis1961):

Daca nu stii cum te cheama, de ce te bagi in seama aiurea sa dai sfaturi de cacao?

| RobertMoon a răspuns:

Trebuie sa ai un program. Luni piept-biceps, marti picioare, miercuri spate triceps, joi pauza, vineri umeri si trapez si ai terminat. Iar in timp iti schimbi programu pe masura cum simti tu ca iti intra mai bine.