| Tiger7777 a întrebat:

Sunt un baiat de 15 ani, am 1.85 m inaltime, destul de inalt pentru varsta mea, dar sunt cam gras... am 85 de kg si sunt aproape supraponderal astfel, mai mult am grasime pe picioare, burta si la pectorali. As vrea sa ma apuc de sala, sa ma duc o data pe satapamana, acasa sa fac 50-100 de genuflexiuni pe zi si cand se mai incalzeste m-as duce si o data pe zi o ora cu bicicleta. Faza e ca eu vreau sa ma duc la sala ca sa fac muschi, si intre timp sa slabesc, dar mai mult m-ar interesa muschii. Mi-ati putea sugera niste exercitii pe care sa le fac cand ajung acolo? Si daca s-ar putea si o alimentatie si sa imi ziceti daca e bine cum am ales programul pentru a face muschi si in acelasi timp sa slabesc. Multumesc! happy

2 răspunsuri:
| francut a răspuns:

15 ani, 85 kg nu inseamna "aproape supraponderal" ci obez. Adica dincolo de supraponderal, chiar daca ai 185 cm. Ai totusi 15 ani!
Cat mai putina mancare, fara grasimi si dulciuri, multa miscare, sport.

| Unicornlover7 a răspuns:

Poti sa slbesti linistit si fara sa mergi la sala, si sugerez sa slabesti acasa intai, apoi sa mergi la sala ca e mai usor. Poti sa slabesti asa: la fiecare masa, iti pui mai putina mancare ca de obicei, si cand simti ca ai mai putea manca un pic, atunci sa te opresti, si o sa vezi ca daca te tii de asta slabesti foarte repede si frumos. Ca exercitii, la sala ai putea ridica greutati cu fiecare mana, si sunt aparate speciale, banda de alergat slabeste dar si intareste muschii, iar aparatul ala cu care ridici cu picioarele sau tragi cu mainile din sezut e foarte bun. De asemenea, pentru abdomen fa abdomene happy